Táto stránka používa cookies. Cookies sú uložené vo vašom prehliadači a slúžia na rozpoznávanie opakovaných návštev webu, uloženie nastavení a tiež analýzu návštevnosti.
SEO sa stáva stále populárnejším pojmom aj na Slovensku. Vzniká stále viac webových stránok a e-shopov. A ich majitelia rozmýšľajú ako sa dostať do povedomia svojich zákazníkov.
A tak sa nie je čo diviť, že popri klasických online reklamných kampaniach sa dostáva rad aj na optimalizáciu pre vyhľadávače – predstava, že pri investícii aj menších nákladov sa stránka bude dlhodobo zobrazovať medzi top výsledkami vo vyhľadávaní je lákavá.
SEO je vynikajúci spôsob ako dlhodobo pracovať na povedomí o svojej značke.
Je však bežnou praxou, že majitelia webových stránok sa prirodzene zaujímajú najmä o rozvoj svojho biznisu a na rozširovanie povedomia o značke im už neostáva priveľa času. A tak sa zveria do rúk odborníkom, SEO agentúram, ktoré pracujú na tom, aby sa ich klienti prebojovali medzi prvé miesta vo vyhľadávaní.
Tieto agentúry potom vykazujú svoju činnosť klientom a z našej praxe vyplynulo, že klienti nie vždy ovládajú všetky pojmy, ktoré marketéri používajú.
Tak sme sa rozhodli pripraviť kompletný prehľad všetkých SEO pojmov, s ktorými sa môžete stretnúť.
Viac ako 300 pojmov zo SEO a online sveta.
Kedykoľvek nebudete vedieť klientovi vysvetliť niektorý pojem alebo kedykoľvek nebudete svojmu marketérovi rozumieť o čom hovorí, otvorte si tento prehľad.
Tým, že sme sa snažili do tohto slovníka zahrnúť všetky SEO výrazy a výrazy so SEO súvisiace, je tento slovník OBROVSKÝ. Preto sa nebojte používať Control + F na Windowse a Command + F na Macu na vyhľadanie toho, čo potrebujete.
Poďme na to!
Pre rýchlu orientáciu v sekciách sme pripravili tento krátky obsah. Každá sekcia má potom svoj vlastný obsah zobrazujúci sa na monitore počítača. Ešte rozmýšľame ako zobrazíme obsah na mobilných zariadeniach.
Základné internetové výrazy
- Čo je Favicon?
- Čo je Webová lokalita?
- Čo je Webová stránka?
- Čo je URL?
- Čo je Statická adresa URL
- Čo je Relatívna adresa URL?
- Čo je Dynamická adresa URL?
- Čo je Absolútna adresa URL?
- Čo je Parameter URL?
- Čo je Doména?
- Čo je Názov domény?
- Čo je Kanonická adresa URL?
- Čo je HTML Nadpis?
- Čo je XML mapa stránok?
- Čo je HTML mapa stránok?
- Čo je Obrázková mapa stránok?
- Čo je HTML Zdrojový kód?
- Čo je Rozbočovač?
- Čo je Hypertextový odkaz?
- Čo je Hypertextový prenosový protokol?
- Čo je Zabezpečený hypertextový prenosový protokol?
- Čo je Názov súboru obrázku?
- Čo je Názov obrázku?
- Čo je Úvodná stránka?
- Čo je Vykresľovanie v jazyku JavaScript?
- Čo je Breadcrumb navigácia?
- Čo sú Kaskádové štýly?
- Čo je Štruktúra webovej lokality?
- Čo je Rýchlosť stránky?
- Čo je Názov stránky?
Čo je Favicon?
Favicon je malá ikona (16 x 16 px) reprezentujúca vašu značku, firmu alebo webovú lokalitu, ktorá sa zobrazuje na kartách prehliadača, v histórii vyhľadávania a v zoznamoch záložiek. V určitom období sa dokonca zobrazovala vedľa organických a platených výsledkov vyhľadávania, ale táto prax sa už nepoužíva.
Favicon nemá priamy vplyv na SEO, ale zlepšuje použiteľnosť, čím sa zvyšujú ukazovatele zapojenia používateľov (napríklad zobrazenia stránok, návraty návštevníkov, miera konverzie atď.), ktoré sú hodnotiacim faktorom.
🤔 Príklad:
Čo je Webová lokalita (Website)?
Súbor webových stránok a multimediálneho obsahu, ktoré zdieľajú rovnakú doménu. Keď však hovoríme o nejakej webovej lokalite, najčastejšie používame výraz webstránka.
Čo je Webová stránka (Webpage)?
Jeden dokument HTML, ktorý sa môže pripojiť k World Wide Webu (celosvetovej internetovej sieti) a byť čítaný prehliadačom. Webovú lokalitu môže tvoriť jedna alebo viacero webových stránok.
Čo je URL (Uniform Resource Locator)?
Jedinečný text, adresa, ktorú používateľ zadá do prehliadača, aby sa dostal na vašu webovú stránku (www.vasawebstranka.sk). Do Slovenčiny by sme ho mohli preložiť ako Jednotný vyhľadávač zdrojov.
Adresa URL sa skladá z troch základných častí: protokolu, názvu domény a cesty. Existujú dva typy adries URL – dynamické a statické. Vyhľadávače uprednostňujú statickú, pretože je jednoduchšie určiť jej obsah.
V záujme SEO:
- uistite sa, že vaša adresa URL je opisná a čitateľná
- používajte pomlčky namiesto podčiarkovníka
- udržujte adresu čo najkratšiu a najjednoduchšiu, aby sa dala ľahko zapamätať
- udržujte ju presnú – nech názov opisuje obsah
- pridajte do nej relevantné kľúčové slová
Čo je Statická adresa URL (Static URL)?
Webová adresa webovej stránky, ktorej obsah je vždy rovnaký. Adresa URL sa nikdy nemení. Statické adresy sú čitateľné, popisné, môžu obsahovať kľúčové slová a používateľ si ich ľahko zapamätá. Z týchto dôvodov majú aj vyšší CTR.
🤔 Príklad: https://weblauncher.sk/kompletny-seo-slovnik/
Čo je Relatívna adresa URL?
Odkaz používaný na interné prepojenie. Je to krátka cesta k súboru, stránke HTML, obrázku alebo niečomu inému, na čo odkazujeme. Tento odkaz sa používa ako súčasť značky kotvy, ale neobsahuje protokol ani názov domény.
🤔 Príklad: Príklad odkazu s použitím relatívnej cesty:
<a href=”/obrazky/logo.png”>Naše logo</a>
Pri internom prepojení sa používajú dva typy ciest – jedna je relatívna a druhá absolútna. Neexistuje však žiadny náznak toho, že jedna z nich je z hľadiska SEO výhodnejšia ako druhá.
Čo je Dynamická adresa URL?
Webová adresa webovej stránky, ktorej obsah je uložený v databáze a načítaný na základe dotazu používateľa. Tieto stránky môžu mať len jeden súbor HTML, ale obsah bude jedinečný pri každom dotazovaní databázy. Preto sa adresa URL mení pri každom dopyte.
Tieto adresy URL nie sú popisné a pri čítaní nedávajú zmysel, pretože obsahujú parametre odkazu.
🤔 Príklad: www.dynamickaurl.sk/forum/thread.php?threadid=54321&sort=date
Čo je Absolútna adresa URL (Absolute URL)?
Ide o odkaz, ktorý sa používa na interné prepojenie. Zobrazuje absolútnu (alebo úplnú) cestu k súboru, stránke HTML, obrázku alebo k čomukoľvek inému na vašej webovej lokalite, na čo by ste mohli chcieť odkazovať. Odkaz obsahuje protokol, názov domény, prípadne podpriečinok a názov súboru, dokumentu, stránky HTML, obrázka alebo niečoho iného.
🤔 Príklad:
Absolútna adresa URL je text napísaný medzi úvodzovkami.
<a href=”https://weblauncher.sk/”>SEO agentúra</a>
Pri internom prepojení sa používajú dva typy adries – jedna je absolútna a druhá relatívna. Neexistuje však žiadny údaj o tom, že jedna z nich je z hľadiska SEO výhodnejšia ako druhá.
Čo je Parameter URL?
Hodnoty dynamicky nastavené v adrese URL stránky počas dopytu. Do URL sa zadávajú na koniec za symbol otázniku a viacero parametrov sa oddeľuje symbolom “&”. Stretnúť sa s nimi môžeme napríklad v e-shopoch, keď si filtrujeme produkty podľa nami zadaných kritérií.
🤔 Príklad:
Čo je Doména?
Umiestnenie webovej lokality, ktoré sa zvyčajne zobrazuje ako názov domény alebo IP adresa.
Čo je Názov domény?
Názov domény je text, ktorý ľudia zadávajú do riadku s adresou v prehliadači, aby sa dostali na webovú lokalitu (www.nazovdomeny.sk).
Je jedným z faktorov hodnotenia v algoritme Google, preto je užitočné, keď sa v ňom nachádza kľúčové slovo, na ktoré sa chcete zobrazovať.
Čo je Kanonická adresa URL?
Ak máte na svojej webovej lokalite duplicitný obsah, vyhľadávače nebudú vedieť, ktorý z nich majú zobrazovať vo výsledkoch. Preto je potrebné vybrať jednu z nich ako pôvodnú a na všetkých ostatných stránkach nastaviť kanonickú adresu URL, ktorá bude odkazovať na pôvodnú. To urobíte pomocou značky canonical (rel=”canonical”) v časti kódu, ktorá vyzerá takto na každej z kopírovaných stránok. Pre vyhľadávač sa takto všetky stránky prakticky spoja do jednej.
Čo je HTML Nadpis?
Značky nadpisov sa v jazyku HTML používajú na vytvorenie štruktúry. Označujú nadpisy a podnadpisy alebo zvýraznený text. V jazyku HTML existuje šesť úrovní nadpisov – H1, H2, H3, H4, H5 a H6. Čím vyššia úroveň, tým je nadpis dôležitejší. Sú najjednoduchším spôsobom, ako čitateľovi aj webovým crawlerom povedať, aká je podľa nás hierarchia obsahu podľa dôležitosti.
Nepoužívajte ich na definovanie veľkosti písma, to je lepšie urobiť prostredníctvom CSS. Vždy by ste mali dodržiavať poradie nadpisov, nepoužívajte H4, ak nemáte aj H2 a H3. Priradenie H1 nadpisu znamená, že ide o najdôležitejší prvok na stránke a mali by ste použiť len jeden.
Čo je XML mapa stránok (XML Sitemap)?
Súbor XML obsahujúci všetky URL adresy vašej webovej lokality, ktoré chcete aby vyhľadávače prehľadávali, s ďalšími informáciami (metadátami) o každej z týchto adries URL. Zlepšuje SEO, pretože vám dáva kontrolu nad tým, ako bude vaša webová lokalita (a ktoré stránky) prehľadávaná a indexovaná. Existuje niekoľko typov máp stránok, ktoré môžu byť buď samostatnými súbormi, alebo súčasťou jedného súboru:
- obrázková mapa stránok
- mobilná mapa stránok
- video mapa stránok
- Google News mapa stránok
- hreflang mapa stránok
Existuje množstvo nástrojov, ktoré automaticky generujú XML mapu stránok a jediné, čo vám zostáva urobiť, je poskytnúť ju vyhľadávaču (napríklad cez Google Search Console).
Čo je HTML mapa stránok (Sitemap)?
HTML mapa stránok je určená pre návštevníkov (na rozdiel od XML mapy stránok pre vyhľadávače). Má podobu zoznamu s odrážkami a zobrazuje odkazy na všetky stránky na webovej lokalite. Zobrazuje hierarchiu webových stránok a pomáha návštevníkom pri navigácii. Môže sa použiť vo fáze vývoja, aby sa zabezpečila dobrá štruktúra, ktorá bude účinne šíriť autoritu a zároveň bude dávať zmysel návštevníkovi, ktorý sa bude po stránke navigovať.
HTML mapy stránok nemajú rovnakú váhu v SEO ako mapy stránok XML, ale nie sú úplne bez SEO hodnoty. Sú však čoraz zriedkavejšie a pri malom alebo stredne veľkom webe nie sú veľmi potrebné.
Čo je Obrázková mapa stránok (Image Sitemap)?
Mapa obrázkov na stránke je súbor XML obsahujúci všetky obrázky z vašej webovej lokality, ktoré chcete aby vyhľadávače prehľadávali a indexovali. Môže to byť samostatný súbor alebo pridaný do existujúcej mapy stránok XML.
Čo je HTML Zdrojový kód?
HTML (Hypertext Markup Language) je štandardný značkovací jazyk používaný na vytváranie webových stránok a aplikácií. HTML zdrojový kód je formát čitateľný pre ľudí a je to jediná fáza, v ktorej môžeme kód upravovať, kým ho kompilátor preloží do podoby, ktorú vidíte v prehliadači.
Zdrojový kód si môžete pozrieť v ľubovoľnom prehliadači (v prehliadači Chrome kliknite pravým tlačidlom myši na položku Preskúmať a vo Firefoxe kliknite pravým tlačidlom myši na položku Zobraziť zdrojový kód stránky). Ak ho chcete upraviť, odporúča sa použiť textový editor alebo editor kódu. Väčšina technickej SEO optimalizácie sa vykonáva v kóde HTML.
🤔 Príklad:
Čo je Rozbočovač (Hub)?
Stránka, ktorá obsahuje množstvo odkazov na najrelevantnejšie a najpresnejšie webové lokality vo svojom odbore.
Čo je Hypertextový odkaz?
Odkaz je text alebo obrázok, na ktorý možno kliknúť (alebo sa ho dotknúť) a ktorý poskytuje priamy prístup na inú stránku alebo časť stránky, čím umožňuje jednoduchú navigáciu na webe.
Čo je Hypertextový prenosový protokol (HTTP, Hypertext Transfer Protocol)?
Hlavný protokol na webe, ktorý nám umožňuje zobrazovať a prijímať informácie. Z hľadiska SEO je lepšie používať zabezpečený typ HTTPS.
Čo je Zabezpečený hypertextový prenosový protokol (HTTPS)?
Šifrovaná, zabezpečená verzia protokolu HTTP, ktorá chráni odosielané a prijímané informácie pred hackermi. Google odporúča tento protokol v porovnaní s protokolom HTTP a ponúka niektoré výhody pre webové stránky, ktoré ho používajú, ako napríklad lepšie umiestnenie a údaje o návštevnosti odkazov.
Čo je Názov súboru obrázka?
Názov súboru obrázka je jedinečný názov používaný na identifikáciu obrázka v systéme súborov. Skladá sa z názvu, ktorý mu sami priradíme, a formátu súboru. Názov súboru je vašou šancou vysvetliť crawlerom obsah obrázka. Mal by:
- byť čitateľný pre ľudí (nenazývajte svoj obrázok IMG_01.jpg)
- byť čo najopisnejší, ale snažte sa ho skrátiť
- byť nejako jedinečný (používanie názvov ako kocik1.jpg, kocik2.jpg, kocik3.jpg vám veľmi nepomôže)
- obsahovať kľúčové slová
- používať pomlčky “-” namiesto podčiarkovníkov “_”
Čo je Názov obrázka (Image Title)?
Názov obrázka je atribút, ktorý môžete pridať do značky obrázka v jazyku HTML. V prípade, že obrázok nie je možné zobraziť, jeho miesto zaujme názov. V súčasnosti nemá vplyv na vaše umiestnenie, ale zlepšuje prístupnosť vašej stránky pre znevýhodnených ľudí.
Čo je Úvodná stránka (Homepage)?
Prvá (hlavná) stránka webovej lokality, ktorá sa načíta, keď návštevník zadá webovú adresu, ktorá obsahuje len názov domény. Je to úvodný bod webovej lokality a zvyčajne najpoužívanejšia stránka.
Čo je Vykresľovanie v jazyku JavaScript (JavaScript Rendering)?
Možnosť vyhľadávačov prehľadávať a pochopiť obsah webovej stránky, ktorý je (často dynamicky) generovaný pomocou jazyka JavaScript.
Obsah v JavaScripte na stránke sa môže líšiť od jednoduchých zmien štýlu až po hlbšie integrácie, ktoré upravujú štruktúru webovej stránky pomocou špecifických údajov.
Google je jedným z mála vyhľadávačov, ktoré podporujú vykresľovanie v JavaScripte. Je to preto, že vykresľovanie JavaScriptového obsahu na stránke je náročná úloha, pretože skript sa musí najprv vykonať a spracovať. To môže prehľadávaču zabrať veľa času a zdrojov.
Navyše sa často ani nevykoná správne na prvom mieste, pretože JavaScript nefunguje ako štandardná/typická stránka HTML. V tomto prípade majú roboty vyhľadávačov problém určiť, čo je vlastne “stránka” a ktoré prvky majú ísť kam, pretože JavaScript pracuje s rôznymi stavmi a dynamicky mení prvky stránky.
Čo je Breadcrumb navigácia (Omrvinková navigácia)?
Názov Omrvinková navigácia odkazuje na rozprávku Janko a Marienka, v ktorej si Janko vysype chlebové omrvinky po zemi, aby našiel cestu domov.
Je to druh sekundárnej navigácie, ktorá pomáha používateľovi zistiť jeho polohu na webovej lokalite. Odkazy sa zobrazujú horizontálne a poskytujú odkaz na každú predchádzajúcu stránku na webovej lokalite.
Je to výhodné pre používateľa aj pre prehľadávanie, pretože poskytuje lepšiu vnútornú štruktúru odkazov pre veľké lokality.
Môžu sa tiež zobrazovať v SERP namiesto bežnej adresy URL lokality. Vytvárajú sa tak odkazy, ktoré sú čitateľné a používateľsky prívetivé. Ak používate webové stránky WordPress, môžete to nastaviť napríklad pomocou doplnku Yoast.
🤔 Príklad: Domov > Ženy > Obuv > Tenisky
Čo sú Kaskádové štýly (CSS, Cascading Style Sheets)?
CSS je jazyk, ktorý definuje vzhľad dokumentu HTML. Každá webová stránka má jeden alebo viacero súborov CSS, v ktorých sa určuje veľkosť, farba, rozloženie atď. Tu môžeme nastaviť interaktivitu, animácie, responzívnosť, štýl písma a ďalšie.
Čo je Štruktúra webovej lokality?
Štruktúra webovej lokality je pojem, ktorý sa vzťahuje na formu, ktorú vytvárajú vaše stránky a odkazy. Predstavte si, že si na kúsok papiera nakreslíte mapu svojej webovej stránky s čiarami, ktoré predstavujú prepojenia medzi nimi. Táto pavučina odkazov je vaša štruktúra a pre relevantnosť webu je dôležité, ako je vytvorená. Dôležité je tiež, aby bola prehľadná a logická, čo zjednoduší navigáciu.
Dobrá štruktúra webu uľahčuje návštevníkom nájsť to, čo hľadajú, zvyšuje konverziu a CTR, predlžuje čas zotrvania na webe a uľahčuje prehľadávanie webu. Keďže dobrá štruktúra sa rovná dobrej UX (používateľskej skúsenosti), štruktúra vášho webu má vplyv na vaše umiestnenie vo vyhľadávačoch. Optimálna štruktúra webovej stránky by mala:
- mať jasný zmysel pre hierarchiu s domovskou stránkou, 3 – 5 kategóriami a potom podkategóriami
- mať účinnú stratégiu interných odkazov
- používať obsahové silá, kde je to vhodné
- používať omrvinkovú (breadcrumb) navigáciu
Čo je Rýchlosť stránky?
Rýchlosť načítania stránky je meranie času, ktorý je potrebný na zobrazenie celého obsahu webovej stránky v okne prehliadača. Rýchlosť načítania ovplyvňuje vašu pozíciu aj používateľský zážitok. Miera odchodu návštevníkov býva vyššia na pomalších webových stránkach a dokonca ovplyvňuje aj čas zotrvania a zapojenie.
Podľa prieskumu z roku 2013, každá 1 sekunda načítavania znamená 7 percentnú stratu na predaji, 11% menej zhliadnutí stránky a 16% menšiu používateľskú spokojnosť.
🤔 Príklad výsledku testovania pomocou nástroja Google PageSpeed Insights:
Čo je Názov stránky (Page Title)?
Názov stránky je titulok, na ktorý možno kliknúť a ktorý sa zobrazuje v SERP pre konkrétnu stránku na vašej webovej lokalite. Je to najviditeľnejšia časť úryvku SERP a má veľký vplyv na váš CTR, SEO a zdieľanie v sociálnych sieťach.
Ak ho chcete nastaviť sami, musíte použiť značky title v zdrojovom kóde HTML. (Alebo použite niektorý zo SEO modulov v systéme CMS.)
Ak je váš nadpis príliš dlhý, algoritmus Google sa ho pokúsi skrátiť alebo nájsť vhodnejší. Preto je dobré zostať pod 487px pre mobilné zariadenia a 568px pre počítače.
🤔 Príklad:
Stavové kódy webstránok
Čo je HTTP Stavový kód?
HTTP stavový kód je trojciferné číslo, ktoré je súčasťou HTTP odpovede zo servera na klienta. Slúži na poskytnutie informácií o výsledku spracovania klientovej požiadavky. Stavové kódy sú štandardizované a definované v protokole HTTP (Hypertext Transfer Protocol).
Čo je Stavový kód 301?
Stavový kód je HTTP odpoveďový kód, ktorý naznačuje, že požadovaný zdroj bol trvale presunutý na inú URL.
Čo je Stavový kód 302?
Stavový kód označujúci, že adresa URL bola dočasne presmerovaná. Stáva sa to vtedy, keď bola stránka odstránená a jej adresa URL teraz odkazuje na inú stránku.
Čo je Stavový kód 404?
Stránka nebola nájdená. Stane sa to, keď bola webová stránka vymazaná, ale odkazy na ňu stále existujú. Dostať stavový kód 404 je samozrejme veľmi nepríjemný používateľský zážitok, rovnako aj pre zdravie webovej lokality a keď ako administrátor webstránky na takýto kód narazíme, najlepšie urobíme, keď takýto odkaz presmerujeme cez 301 presmerovanie na funkčnú relevantnú stránku.
🤔 Príklad z webu pixar.com:
Čo je Stavový kód 410?
Nastavenie tohto stavového kódu pre trvalo odstránenú webovú stránku znamená, že ju majú prehľadávače odstrániť zo svojho indexu.
Čo je Stavový kód 500?
Stavový kód, ktorý označuje, že na serveri došlo k problému (na úrovni databázy alebo kódu) a nie je možný prístup na vašu stránku.
Čo je Stavový kód 503?
Tento kód sa bežne používa pri údržbe a jeho použitím žiadate bota vyhľadávača, aby sa vrátil neskôr.
Vyhľadávače
- Čo je Vyhľadávač?
- Čo je Google?
- Čo je Baidu?
- Čo je Bing?
- Čo je DuckDuckGo?
- Čo je Yahoo?
- Čo je Yandex?
- Čo je Seznam?
- Čo je Index?
- Čo je Odindexovanie?
- Čo je Indexovateľnosť?
- Čo je Crawling?
- Čo je Crawler?
- Čo je Rozpočet na prehľadávanie?
- Čo je Dopyt po prehľadávaní?
- Čo je Hĺbka prehľadávania?
- Čo je Rýchlosť prehľadávania?
- Čo je Prehľadateľnosť?
- Čo je Algoritmus vyhľadávača?
- Čo je Poradie vo vyhľadávači?
- Čo je Stránka s výsledkami vyhľadávania?
- Čo je Zámer vyhľadávania?
- Čo je Vyhľadávacia požiadavka?
- Čo je Vertikálny vyhľadávač?
- Čo je Organická pozícia?
- Čo sú Organické výsledky vyhľadávania?
- Čo je Organická návštevnosť?
- Čo je Univerzálne vyhľadávanie?
- Čo je Funkcionalita výsledku vyhľadávania?
- Čo je Úryvok výsledku vyhľadávania?
- Čo je Indexovanie v prvom rade pre mobilné zariadenia?
- Čo je Scraping?
- Čo je Bohatý výsledok?
- Čo je Odporúčaný úryvok?
- Čo je Presnosť?
- Čo sú Miestne citácie?
- Čo je Miestny balík?
Čo je Vyhľadávač?
Program, ktorý prehľadáva všetky súbory na celosvetovej internetovej sieti (world wide web), kategorizuje ich podľa kľúčových slov a ukladá ich do databázy. Keď používateľ zadá kľúčové slovo, vyhľadávač zobrazí súbory, ktoré sú považované za relevantné pre toto kľúčové slovo. V súčasnosti sú najpoužívanejšími vyhľadávačmi Google, Bing, Baidu, DuckDuckGo, Yandex, Yahoo, Ask.com, WolframAlpha a AOL.com.
Čo je Google?
Najobľúbenejší vyhľadávač na svete s podielom na trhu 90,91 % a množstvom ďalších služieb a nástrojov. Tu sú niektoré z nástrojov a služieb, ktoré sú dôležité pre SEO:
- Google Keyword Planner
- Google Alerts
- Google Analytics
- Google Maps
- Google Mobile-Friendly Test
- Google My Business
- Google PageSpeed Insights
- Google Search Console
- Google Trends
- Google Webmaster Tools
- YouTube
Čo je Baidu?
Najobľúbenejší vyhľadávač v Číne s podielom na čínskom trhu 69,54 % (ďalšie v poradí sú Shenma a Sogou) a celosvetovým podielom na trhu 1,37 %. Baidu ponúka takmer rovnaké služby ako Google.
Čo je Bing?
Vyhľadávač vo vlastníctve spoločnosti Microsoft s celosvetovým podielom na trhu 3,18 %. Podľa prieskumu 85 % používateľov vyhľadávača Bing žije v USA, 87 % používateľov ho používa kvôli prehliadaču Internet Explorer, väčšinou majú viac ako 35 rokov, sú menej technicky zdatní a častejšie majú deti. Podľa niektorých štatistík tiež používatelia Bingu míňajú o 25 % viac ako používatelia iných vyhľadávačov.
Čo je DuckDuckGo?
Vyhľadávač, ktorý kladie dôraz na súkromie používateľov a nepoužíva personalizované výsledky vyhľadávania. To znamená, že používatelia nie sú profilovaní a všetci používatelia dostanú rovnaké výsledky pre konkrétny vyhľadávaný výraz. DuckDuckGo má 4,7 milióna používateľov denne, z toho 50 % je z USA a 45 % z Európy.
Čo je Yahoo?
Spoločnosť Yahoo, ktorá bola kedysi lídrom v oblasti e-mailov, online správ a vyhľadávania, stratila svoju pozíciu, keď sa Google rozhodol zamerať na poskytovanie výsledkov vyhľadávania na základe dôležitosti stránok. Dnes vyhľadávač Yahoo poháňa Bing a jeho podiel na trhu je 2,46 %.
Čo je Yandex?
Najobľúbenejší vyhľadávač v Rusku s podielom na trhu 53,28 % (0,58 % celosvetovo). Výsledky vyhľadávania vo vyhľadávači Yandex sa delia na geograficky nezávislé a geograficky závislé. To veľmi uľahčuje propagáciu miestnych podnikov, pretože používatelia z rôznych regiónov dostanú rôzne výsledky vyhľadávania.
Čo je Seznam?
Je to vyhľadávač Českého najnavštevovanejšieho portálu Seznam.cz, kde bol až niekedy do roku 2014 dominantným vyhľadávačom. Dnes jeho trhový podiel činí približne 11% a je jedinou akou-takou konkurenciou pre Google v Európe.
Čo je Index?
Index je databáza vyhľadávača, ktorá obsahuje údaje o všetkých webových lokalitách, ktoré prehľadávač našiel. Ak webová lokalita nie je zahrnutá v indexe, nezobrazí sa v SERP. Či a do akej miery je vaša webová lokalita indexovaná, môžete ľahko skontrolovať kontrolou adresy URL v konzole vyhľadávania Google. Zobrazené výsledky budú všetky stránky vášho webu, ktoré boli indexované.
🤔 Príklad:
Čo je Odindexovanie?
Proces odstránenia webovej stránky z indexu vyhľadávača, čím sa znemožní jej zobrazenie na stránkach s výsledkami vyhľadávania. Toto sa vykoná nastavením hodnoty HTML meta značky robots na “noindex”. Dôvodom, prečo by ste mohli chcieť stránku odindexovať, môže byť, ak máte stránku, ktorá slúži na určitý účel, ale nepotrebujete, aby bola prehľadávaná vyhľadávačmi. Príkladom takýchto stránok sú prihlasovacie stránky a stránky s poďakovaním.
Čo je Indexovateľnosť?
Stav webovej lokality, v ktorom umožňuje robotom vyhľadávača indexovať jej stránky na neskoršie použitie v SERP. Tomu možno zabrániť použitím hodnoty noindex v robots meta značke.
Čo je Indexovanie?
Proces zaradenia webovej lokality do databázy vyhľadávača. Najjednoduchší spôsob, ako dostať svoju webovú lokalitu do indexu, je mať na ňu odkazy od iných používateľov a potom čakať, kým ich budú roboty vyhľadávačov sledovať. Ak by ste chceli tento proces urýchliť, môžete:
- sa uistiť, že nepoužívate hodnotu “noindex” v HTML meta značke robots
- nahrať XML mapu stránky, ktorá obsahuje chýbajúcu stránku
- získať spätné odkazy z webových lokalít s vysokým DA (domain authority), pretože tie sú prehľadávané častejšie
Čo je Crawling?
Slovo crawling môžeme preložiť ako lezenie alebo prehľadávanie. Je to proces, ktorý vykonávajú prehľadávače (crawlery) vyhľadávacích nástrojov, pri ktorom sa analyzuje celý obsah/kód webovej stránky. Zjednodušene povedané, prebieha to tak, že prehľadávač prelezie/prehľadá všetky interné a externé odkazy a zaznamená čo sa na nich nachádza.
Čo je Crawler?
Crawler alebo aj bot či pavúk je algoritmus používaný na skenovanie a analýzu webových lokalít s cieľom ich zaradenia a indexovania.
Čo je Rozpočet na prehľadávanie (Crawl Budget)?
Rozpočet na prehľadávanie, ktorý sa skladá z rýchlosti prehľadávania a dopytu po prehľadávaní, opisuje počet adries URL vašej webovej lokality, ktoré Google prehľadá. Toto sa netýka malých webových lokalít. Väčšie webové lokality by to však mali brať do úvahy, pretože stránky s neaktuálnym obsahom, ktoré sa nachádzajú niekde nízko v hierarchii odkazov (a najmä ak vaša webová lokalita nie je pomerne populárna alebo zdravá), budú pravdepodobne prehliadnuté.
Čo je Dopyt po prehľadávaní (Crawl Demand)?
Dopyt po prehľadávaní je súčasťou rozpočtu na prehľadávanie a opisuje, akú dôležitosť vyhľadávač prikladá konkrétnej adrese URL. Čím hlbšie sa stránka nachádza v štruktúre odkazov (napríklad viac ako 4 kliknutia od domovskej stránky), tým je menej dôležitá.
Čo je Hĺbka prehľadávania (Crawl Depth)?
Hĺbka prehľadávania je rozsah, v akom vyhľadávač indexuje webovú stránku. Môžete to skontrolovať otestovaním hĺbky stránky, teda zistením, koľko kliknutí potrebujete na dosiahnutie stránky od úvodnej stránky. Čím hlbšie sa stránka nachádza, tým ťažšie bude pre ňu získať dobré umiestnenie v SERP. Tento problém môžete znížiť používaním breadcrumb navigácie a interného prepojenia.
Čo je Rýchlosť prehľadávania (Crawl Rate)?
Ide o technické obmedzenie algoritmu, ktoré je súčasťou rozpočtu na prehľadávanie. Tento počet môže byť pre vašu webovú lokalitu znížený, ak spoločnosť Google nepovažuje vašu webovú lokalitu za mimoriadne relevantnú.
Čo je Prehľadateľnosť (Crawlability)?
Prehľadateľnosť sa vzťahuje na proces, ktorý umožňuje prehľadávačom ľahko sa pohybovať, pochopiť a efektívne nájsť obsah a indexovať vaše webové stránky. Prehľadateľnosť webu možno zlepšiť vytvorením XML mapy stránok a obrázkov, vyhnutím sa osirelým stránkam pomocou efektívneho vnútorného prepojenia, optimalizáciou rýchlosti webu, obrázkov a videí a správnym používaním presmerovaní.
Čo je Algoritmus vyhľadávača?
Algoritmus vyhľadávača je proces alebo súbor pravidiel, ktoré vyhľadávač používa na určenie hodnoty webovej lokality s cieľom jej zaradenia. Nie je to len jeden program, ale celá zbierka algoritmov, z ktorých každý má svoj vlastný účel a úlohu. Ak chcete mať istotu, že vaša webová lokalita zostane optimalizovaná, potom je dobré sledovať hlavné zmeny algoritmu, ktoré by vás mohli ovplyvniť.
Čo je Poradie vo vyhľadávači?
Vzťahuje sa na pozíciu, na ktorej sa vaša webová lokalita zobrazí na stránkach s výsledkami vyhľadávania po zadaní konkrétneho kľúčového slova používateľom.
Čo je Stránka s výsledkami vyhľadávania (SERP)?
Ide o stránky, ktoré vyhľadávač zobrazí ako odpoveď na vyhľadávací dotaz používateľa. Existujú dva spôsoby zobrazenia výsledkov, z ktorých jeden je tradičný organický výsledok vyhľadávania s titulkom a krátkym popisom a druhý je funkcia SERP spoločnosti Google s reklamami, zvýraznenými úryvkami a ďalšími prvkami Google znalostného grafu.
Čo je Zámer vyhľadávania?
Zámer vyhľadávania je cieľ používateľa pri zadávaní dotazu do vyhľadávača. Používateľ môže mať pri zadávaní dotazu niekoľko zámerov:
- môže hľadať produkt s úmyslom ho kúpiť
- môže vyhľadávať informácie
- môže vyhľadávať na zábavné účely alebo robiť nejaký výskum
🤔 Príklad: Ak do prehliadača zadáte “SEO nástroje”, dostanete väčšinou zoznamy najlepších SEO nástrojov na trhu. Keďže zapojenie používateľa je pre Google rozhodujúcim faktorom hodnotenia, logickým záverom je, že keď používateľ hľadá “SEO nástroje”, chce informácie o všetkých nástrojoch, ktoré existujú. Nie sú tak ďaleko v nákupnom procese, aby sa zaviazali tam a tam.
Oproti tomu “SEO nástroj” vráti niekoľko webových stránok s nástrojmi SEO určenými na predaj produktov a tiež niekoľko informačných stránok o tom, čo je SEO, čo poukazuje na to, že zámerom vyhľadávania je nájsť nástroj, ktorý sa má používať alebo dozvedieť sa o tom, čo to vlastne SEO je.
Niekedy teda môže jednoduchá zmena kľúčového slova z jednotného čísla na množné číslo úplne zmeniť zámer vyhľadávania. Vždy si teda pre vybrané kľúčové slová pozrite SERP a zistite, čo sa tam objaví.
Čo je Vyhľadávacia požiadavka (Search Query)?
Slovo alebo fráza, ktorú používateľ napíše do vyhľadávacieho poľa, aby získal zodpovedajúce informácie.
Čo je Vertikálny vyhľadávač?
Vyhľadávače, ktoré majú špecializované funkcie a zameriavajú sa na konkrétny segment online obsahu (zvyčajne podľa témy alebo typu média). Patrí medzi ne množstvo vertikálnych vyhľadávačov spoločnosti Google, ako sú Mapy Google, YouTube, Správy Google, Obrázky Google a Miestne vyhľadávanie, ale aj sociálne vyhľadávače, ako je Facebook, alebo stránky ako Momondo.com a Pipl.com.
Čo je Organická pozícia?
Organická pozícia je pozícia webovej stránky v tradičných organických výpisoch SERP. Je to pozícia, ktorú dosiahnete pomocou metód SEO a nie pomocou platených metód, ako PPC.
Čo sú Organické výsledky vyhľadávania?
Organické výsledky vyhľadávania sú výpisy v SERP, ktoré sa zobrazujú, pretože uvedená webová lokalita použila dobré postupy SEO namiesto toho, aby za ne zaplatila.
Čo je Organická návštevnosť (Organic Traffic)?
Organická návštevnosť je “bezplatná návštevnosť”, ktorú získate, keď návštevník nájde vašu webovú stránku prostredníctvom vyhľadávania v Google.
Je to opak platenej návštevnosti, ktorú získate prostredníctvom reklamy a ktorú sa snažíte ovplyvniť pomocou SEO.
Množstvo organickej návštevnosti vašej webovej stránky môžete vypočítať pomocou tejto jednoduchej rovnice: Objem návštevnosti x Miera preklikov = Organická návštevnosť
Čo je Univerzálne vyhľadávanie (Universal Search)?
Výsledky vo vyhľadávači Google SERP, ktoré sú umiestnené medzi tradičnými organickými výsledkami, ale obsahujú ďalšie médiá, ako sú obrázky, videá, mapy, miestne podniky a ďalšie. Ide o pokus spoločnosti Google vytvoriť dynamické výsledky, ktoré spájajú niekoľko vertikálnych oblastí, ako sú obrázky Google alebo správy Google, do jedného SERP.
Čo je Funkcionalita výsledku vyhľadávania (Search Result Feature)?
Funkcionality alebo vlastnosti výsledkov vyhľadávania sú spoločným názvom pre všetky rôzne spôsoby, ktoré Google používa na zobrazovanie informácií v SERP. Google sa snaží ponúknuť používateľovi ľahko prehľadnú a bohatú škálu relevantných informácií. To je dôvod, prečo zobrazuje výsledky vyhľadávania rôznymi spôsobmi pomocou vlastností výsledkov vyhľadávania.
Ich vzhľad môže byť ovplyvnený krajinou, v ktorej sa nachádzate, a zariadením, ktoré používate na prehliadanie.
Medzi vlastnosti SERP spoločnosti Google patria:
- Obyčajný modrý odkaz – bežné výpisy SERP s nadpisom, opisom a odkazom
- Rozšírenie – doplnok k obyčajnému modrému odkazu, ktorý obsahuje breadcrumbs, odkazy na stránke atď.
- Bohatý výsledok
- Položka na paneli znalostí
- Zvýraznený úryvok
- Výsledok OneBox – výsledok v poli, ktorý obsahuje odpoveď na otázku alebo dotaz, ale neobsahuje odkaz na webovú lokalitu. Môže to byť čokoľvek od miestneho počasia alebo času v meste, kalkulačky mien, prekladov, športových výsledkov atď.
- Objaviť – nesúvisiace s výsledkami vyhľadávania, tieto karty sa zobrazujú v zariadeniach so systémom Android a sú imitáciou informačného kanála alebo ponukového kotúča. Karty zhrňujú webové stránky a pozostávajú z obrázku, názvu a krátkeho opisu.
🤔 Príklad informačného kotúča:
Čo je Úryvok výsledku vyhľadávania (Search Result Snippet)?
Časť vášho výpisu vo vyhľadávači zobrazená v SERP, ktorá obsahuje informácie zo značky meta description. Tradičný organický (alebo prirodzený) výsledok vyhľadávania sa skladá z nadpisu a úryvku.
Čo je Výsledok plateného vyhľadávania?
Platený výsledok vyhľadávania Google, ktorý sa nachádza v hornej alebo dolnej časti sekcie sponzorovaných reklám v SERP, ktorý je zakúpený pomocou Google reklám alebo nákupov Google.
🤔 Príklad:
Čo je Indexovanie v prvom rade pre mobilné zariadenia (Mobile-First Indexing)?
Prístup k indexovaniu, pri ktorom sa mobilná verzia webovej lokality prehľadáva a indexuje ako prvá. Verzia pre počítače bude stále indexovaná a zaradená, ale ak neexistuje mobilná verzia alebo stránka nie je úplne optimalizovaná pre mobilné zariadenia, bude to mať negatívny vplyv na poradie.
Čo je Scraping (Škrabanie)?
Používanie automatizovaného programu (web scraper) na zhromažďovanie údajov (zvyčajne metadát) z viacerých webových stránok. Zozbierané údaje môžu byť napríklad všetky názvy blogov vašich konkurentov spolu s ich meta popismi.
Jedna z praktík čierneho SEO je zoškrabanie obsahu z vašich webových stránok a jeho následné úplné zverejnenie na webovej lokalite, ktorej odteraz budete musieť konkurovať.
Ak sa údaje použijú ako súčasť bieleho SEO, použijú sa informatívne, na objavenie príležitostí, na účely budovania odkazov alebo na oslovenie.
Čo je Bohatý výsledok (Rich result)?
Bohaté výsledky sú informácie, ktoré sa zvyčajne nachádzajú v rámčekoch na samom vrchole vyhľadávača SERP spoločnosti Google. Slúžia ako rozšírené výsledky a majú ďalšie vizuálne alebo interaktívne funkcie. Nemajú vplyv na vaše umiestnenie, ale zvyšujú CTR. Jediný spôsob, ako dosiahnuť, aby sa váš obsah zobrazil ako bohatý výsledok, je správne použiť značkovanie štruktúrovaných údajov (alebo schému). Existuje mnoho typov bohatých výsledkov:
- Breadcrumb
- Carousel
- Udalosť
- Najčastejšie otázky
- Ako-na-to
- Pracovné inzeráty
- Lokálne podniky
- Film
- Podcast
- Otázky a odpovede
- Recepty
- Recenzie
- Videá
- A omnoho viac
Úplný zoznam všetkých typov s popisom a príkladmi si môžete prečítať v tejto Google dokumentácii.
Čo je Odporúčaný úryvok (Featured snippet)?
Ak je hľadaný výraz vo forme otázky, prvý výpis v SERP môže mať podobu odporúčaného úryvku. Zobrazí sa v rámčeku so zhrnutím odpovede a odkazom na webovú lokalitu pod ním.
Pomocou štruktúrovaných údajov môžeme pomôcť spoločnosti Google lepšie pochopiť náš obsah, čo nám môže pomôcť získať pre náš obsah zobrazený úryvok. Spoločnosť Google však programovo určí, ktorá webová lokalita najlepšie odpovedá na otázku, a zobrazí ju.
Pomocou značky nosnippet môžeme zabrániť tomu, aby spoločnosť Google použila našu webovú lokalitu pre odporúčaný úryvok, ale zároveň tak zablokujeme zobrazenie popisov pod naším výsledkom vo výpise SERP.
🤔 Príklad:
Čo je Presnosť (Precision)?
Je to pravdepodobne hlavný dôvod, prečo je Google najpopulárnejším vyhľadávačom na svete. Vysoká presnosť vyhľadávača Google mu umožňuje uvádzať presné a relevantné výsledky, ktoré vyhovujú požiadavke, aj napriek tomu, že vyhľadávací spam a zložitosť ľudského jazyka túto schopnosť výrazne sťažujú.
Čo sú Miestne citácie (Local Citation)?
Akékoľvek uvedenie názvu spoločnosti, webovej adresy, fyzickej adresy alebo telefónneho čísla miestneho podniku. Môžu ovplyvniť umiestnenie v miestnych vyhľadávačoch a uľahčiť používateľom vyhľadávanie a objavovanie podnikov.
Čo je Miestny balík (Local pack)?
Miestny balík je výsledok vyhľadávania, ktorý sa zobrazí, keď používateľ hľadá miestny podnik alebo službu. Nachádza sa buď v hornej časti výpisov SERP, alebo priamo pod platenými výpismi a pozostáva z mapy a 3 výpisov podnikov, ktoré zodpovedajú zadanému dopytu, s ich názvom, hviezdičkovým hodnotením, adresou, telefónnym číslom a odkazmi na ich webové stránky a smery v mapách Google.
Do lokálneho balíka sa môžete dostať správnym vykonávaním lokálnej SEO optimalizácie. Štruktúrované označovanie údajov so správnymi údajmi je len jedným z faktorov lokálnej SEO optimalizácie, bez ktorého sa však nezaobídete.
🤔 Príklad:
SEO
- Čo je Optimalizácia pre vyhľadávače?
- Čo je White Hat SEO?
- Čo je Black Hat SEO?
- Čo je Grey Hat SEO?
- Čo je Analýza konkurencie?
- Čo je SEO obrázkov
- Čo je Informačné SEO?
- Čo je Medzinárodné SEO?
- Čo je Off-Page SEO?
- Čo je On-Page SEO?
- Čo je SEO ako služba?
- Čo je SEO Zásobník?
- Čo je SEO Audit stránok?
- Čo je SEO URL?
- Čo je Negatívne SEO?
- Čo je Alt Tag?
- Čo je Anchor Text?
- Čo je Autoritatívna webstránka?
- Čo je Spätný odkaz?
- Čo sú Značkové kľúčové slová?
- Čo je Krížové prepojenie?
- Čo je Kľúčové slovo so širokou zhodou?
- Čo je Pokazený odkaz?
- Čo je Slepá stránka?
- Čo je Hlboké prepojenie?
- Čo je Odstránenie odkazov?
- Čo je Dofollow Odkaz?
- Čo je Autorita domény?
- Čo je Presná zhoda anchor textu?
- Čo je Kľúčové slovo?
- Čo je Prieskum kľúčových slov?
- Čo je Presná zhoda kľúčového slova?
- Čo je Kľúčové slovo (neposkytnuté)?
- Čo je Analýza kľúčových slov?
- Čo je Kanibalizácia kľúčových slov?
- Čo je Kategorizácia kľúčových slov?
- Čo je Konkurencia kľúčových slov?
- Čo je Hustota kľúčových slov?
- Čo je Frekvencia kľúčových slov?
- Čo je Lievik na kľúčové slová?
- Čo je Výraznosť kľúčového slova?
- Čo je Blízkosť kľúčových slov?
- Čo je Zaradenie kľúčového slova?
- Čo je Základ kľúčového slova?
- Čo je Autorita spätného odkazu?
- Čo je Popularita odkazov?
- Čo je Odkazový profil?
- Čo je Relevantnosť odkazov?
- Čo je Odkazové hnitie?
- Čo je Rýchlosť odkazov?
- Čo je Miestne vyhľadávanie?
- Čo je Miestne SEO?
- Čo je Kľúčové slovo s dlhým chvostom?
- Čo je Stratený odkaz?
- Čo je Nofollow odkaz?
- Čo je Noopener a Noreferrer?
- Čo sú Jedovaté slová / Zakázané slová?
- Čo je Meta značka robots?
- Čo je Robots.txt?
- Čo je Neprirodzený odkaz?
- Čo je Nadmerná optimalizácia?
- Čo je Autorita stránky?
- Čo je Technické SEO?
- Čo je Frekvencia výrazov?
- Čo je Značka meta popis?
- Čo sú Metadáta?
- Čo sú Meta kľúčové slová?
- Čo je Meta Refresh?
- Čo sú Hlavné kľúčové slová?
- Čo je Celostránkový odkaz?
- Čo sú Odkazy na stránky?
- Čo je Návnada úryvku?
- Čo je Marketing sociálnych sietí?
- Čo je Marketing vyhľadávačov?
- Čo je Dotaz si zaslúži rozmanitosť?
- Čo je Dotaz si zaslúži čerstvosť?
- Čo je Vzájomné prepojenie?
- Čo je Návštevnosť z odkazov?
- Čo je Primárne kľúčové slovo?
- Čo je Optimalizácia videa?
- Čo je Kvalita webovej stránky?
- Čo je PageRank?
- Čo sú Platené odkazy?
- Čo je Manuálna akcia??
- Čo je Optimalizácia pre mobilné zariadenia?
- Čo sú Sekundárne kľúčové slová?
- Čo je Viditeľnosť vyhľadávania?
- Čo je Objem vyhľadávania?
- Čo je Odchádzajúci odkaz?
- Čo je Interný odkaz?
- Čo sú Kľúčové slová Latent Semantic Indexing?
- Čo je Redakčný odkaz?
- Čo je Reinklúzia / Žiadosť o prehodnotenie??
- Čo je Riadenie reputácie?
- Čo je Geotargeting?
- Čo je Sociálny signál?
- Čo je Odoslanie?
- Čo je Návštevný potenciál?
Čo je Optimalizácia pre vyhľadávače (SEO)?
Forma marketingu zameraná na zlepšenie viditeľnosti a pozície v organických výsledkoch vyhľadávania a získanie organickej návštevnosti. Nejde o uspokojovanie potrieb robotov vyhľadávačov, ale skôr o zabezpečenie dobrého zážitku pre používateľa, pretože to sa boti vyhľadávačov snažia zistiť pri analýze vašej webovej stránky.
Čo je White Hat SEO?
White Hat SEO môžeme preložiť aj ako SEO v bielom klobúku alebo biele SEO. Sú to správne postupy SEO, ktoré sa zameriavajú na optimalizáciu obsahu tak, aby bol určený pre ľudské publikum a nie pre vyhľadávače. Tento typ stratégie sa riadi pravidlami a zásadami vyhľadávačov.
Čo je Black Hat SEO?
Black Hat SEO môžeme preložiť ako čierne SEO. Je to súbor techník, ktoré sa snažia zlepšiť umiestnenie stránok pomocou taktík, ktoré sú v rozpore so smernicami pre vyhľadávače. Tieto taktiky vytvárajú obsah, ktorého cieľom je manipulovať s vyhľadávačom a ktorý má tendenciu ignorovať ľudské publikum a jeho skúsenosti. Patrí medzi ne vkladanie kľúčových slov, maskovanie, používanie platených odkazov, nadmerná optimalizácia, skrytý text a mnohé ďalšie.
Čo je Grey Hat SEO?
Gray Hat SEO alebo po slovensky sivé SEO. Sú to praktiky, ktoré sú technicky povolené, ale eticky pochybné. Jednou z týchto praktík je nákup/predaj odkazov. Prakticky nevystopovateľné, keď sa kupujú v rámci vašej oblasti, táto prax vás nepenalizuje, ale nepovažuje sa za etickú. To isté platí pre nákup lajkov a zdieľaní pre vaše stránky v sociálnych médiách.
Čo je Analýza konkurencie?
Hodnotenie konkurentov, ktorí sa umiestňujú na rovnaké kľúčové slová ako vy alebo podnikajú v rovnakej oblasti. Analýza konkurencie vám pomôže zistiť, ktoré taktiky fungujú vo vašej oblasti a ktorým by ste mali dať prednosť. Analýza konkurentov SEO vám umožní nájsť príležitosti, ktoré vám pomôžu naučiť sa, ako prekonať svojich konkurentov. Je to veľmi užitočná metóda na:
- objavenie kľúčových slov, ktoré by ste mohli použiť,
- objavenie nových príležitostí na spätné odkazy,
- získanie nápadov na obsah,
- získanie nápadov na optimalizáciu vášho názvu stránky a metapopisu vo výsledkoch vyhľadávania
Čo je SEO obrázkov?
SEO obrázkov sa vzťahuje na optimalizáciu všetkých obrázkov na webovej lokalite, aby ste zvýšili relevantnosť obsahu, viditeľnosť vo vyhľadávačoch a prístupnosť pre čítačky obrazovky. To dosiahnete:
- uistením sa, že súbor má správnu veľkosť, aby nespomaľoval webovú lokalitu
- použitím popisných názvov súborov
- dodaním alternatívnych textov (alt značiek) s popisom toho, čo je na obrázku
- vytvorením obrázkovej mapy stránok
Čo je Informačné SEO?
Informačné SEO pozostáva z kľúčových slov a vyhľadávacích dotazov, v ktorých používateľ hľadá konkrétnu informáciu. Zámerom vyhľadávania používateľov v rámci informačného SEO je skôr niečo sa dozvedieť ako vyhľadať konkrétnu webovú lokalitu alebo kúpiť produkt. Väčšina obsahu blogov patrí do kategórie “informačné SEO”. Vo všeobecnosti je cieľom obsahu blogu skôr vzdelávať spotrebiteľov v počiatočných fázach cesty kupujúceho, než im priamo ponúkať produkt.
🤔 Príklad:
Čo je Medzinárodné SEO?
Cieľom medzinárodnej SEO optimalizácie je zvýšiť vašu viditeľnosť v iných krajinách a dosiahnuť globálny rast. Môžete nastaviť rozpoznávanie krajiny a jazyka a automaticky zobrazovať príslušný obsah. Niektoré taktiky na vykonanie medzinárodnej SEO optimalizácie sú:
- optimalizácia pre najpoužívanejší vyhľadávač vo vami zvolenej krajine a použitie jeho nástrojov na plánovanie kľúčových slov (napríklad Yandex v Rusku a Baidu v Číne)
- atribút hreflang určí jazyk obsahu vašej webovej stránky a pomôže vyhľadávaču zobraziť ju správnej cieľovej skupine
- preklad prvkov HTML webovej stránky použitých na SEO – URL, meta popis a titulok
- preklad obsahu webovej stránky vrátane navigácie, názvov obrázkov a alt značiek
- využitie detekcie krajiny na zmenu meny cien produktov v prípade e-shopov
Čo je Off-Page SEO?
Off-Page SEO alebo SEO mimo stránky je súbor všetkých činností, ktoré zlepšujú pozície vašej webovej stránky v SERP, ktoré neboli vykonané na samotnej webovej stránke. Patrí sem budovanie odkazov a marketing za účelom zviditeľnenia vo forme hosťovských príspevkov alebo marketingu v sociálnych médiách.
Čo je On-Page SEO?
On-page SEO alebo SEO na stránke je optimalizácia všetkých jednotlivých stránok na vašej webovej lokalite. Ide o optimalizáciu obsahu aj zdrojového kódu HTML s cieľom zlepšiť viditeľnosť a pozície vo vyhľadávačoch.
Čo je SEO ako služba?
Platená služba, ktorú využívame na zvýšenie viditeľnosti online tým, že naše webové stránky optimalizujú pre vyhľadávače profesionáli (napríklad my 😊).
Čo je SEO Zásobník (SEO Silo)?
Metóda zoskupovania súvisiaceho obsahu do rôznych kategórií a podkategórií v rámci webovej stránky s cieľom pomôcť ľuďom aj vyhľadávačom pochopiť jeho relevantnosť. Zaraďte stránky do kategórií a majte jasnú stratégiu pri vnútornom prepojení.
Čo je SEO Audit stránok?
SEO Audit je kompletná analýza viditeľnosti webovej lokality vo vyhľadávačoch. Má vám pomôcť nájsť chyby, problémy a diery v obsahu, ktoré môžete využiť vo svojej stratégii SEO. Existujú dva typy auditov, ktoré by ste mohli vykonať na získanie prehľadu o problémoch SEO webovej lokality: technický SEO audit a audit obsahu. Môžete ich vykonať pomocou programov na prechádzanie stránok a sťahovanie ich obsahu (napríklad Screaming Frog), mnohých online nástrojov alebo ručne vytvorením podrobných tabuliek v programe Excel.
Čo je SEO URL?
Používateľsky prívetivá URL adresa, ktorá bola optimalizovaná pre čo najväčší prínos pre SEO.
🤔 Príklad: V tomto článku sme si zvolili SEO URL adresu https://weblauncher.sk/kompletny-seo-slovnik/.
Čo je Negatívne SEO?
Negatívna SEO optimalizácia sa vzťahuje na používanie metód čierneho SEO na zníženie pozície konkurenta. Patrí medzi ne hacknutie stránky s cieľom zmeniť jej obsah a niektoré taktiky mimo stránky, ako je vytváranie spamových, neprirodzených odkazov a vytváranie duplicitného obsahu.
Čo je Alt Tag (alt atribút)?
Atribút alt (nesprávne sa používa názov “alt tag”) sa vkladá do značky obrázka v jazyku HTML a používa sa na zadanie alternatívneho textu pre obrázok. Zahrnutie opisu obrázka, aby čítačky obrazovky a vyhľadávače mohli získať predstavu o tom, čo sa na ňom nachádza, sa považuje za osvedčený postup pre prístupnosť pre znevýhodnených ľudí a zlepšenie relevantnosti obsahu. Použitím kľúčových slov v alternatívnom texte obrázka ho môžete optimalizovať pre službu vyhľadávania obrázkov Google.
Čo je Anchor Text?
Anchor Text (Text kotvy) je text hypertextového odkazu, na ktorý možno kliknúť. Z hľadiska SEO je najlepšie používať prirodzený jazyk a vyhýbať sa presnej zhode, prílišnému spamu a textom bohatým na kľúčové slová pri odkazovaní na iné stránky.
🤔 Príklad: <a href=””http://priklad.sk””>toto je anchor text</a>
Čo je Autoritatívna webstránka?
Stránka, ktorej dôveruje používateľ, jej odvetvie a odborníci z tohto odvetvia. Tieto stránky zverejňujú dôveryhodné informácie a odkazujú na dôveryhodné stránky, čím získavajú povesť kvalitnej a znalej webovej stránky.
Čo je Spätný odkaz (Backlink)?
Spätný odkaz vzniká vtedy, keď na vašu webovú stránku odkazuje nejaká iná webová stránka. V podstate ide o “hlas dôvery”, citáciu, ktorá ukazuje, že táto iná webová stránka na vás poukazuje ako na hodnotný a relevantný zdroj.
Efekt SEO funguje oboma smermi – keď niekto odkazuje na vás alebo keď vy odkazujete na iné webové stránky. Efektívny odkaz má vysokú autoritu odkazu a vysokú relevanciu odkazu. Počet spätných odkazov na konkrétnu webovú lokalitu je jedným z najdôležitejších faktorov pri určovaní jej hodnoty.
Čo sú Značkové kľúčové slová?
Sú to kľúčové slová a frázy, ktoré obsahujú názov vašej spoločnosti alebo značky a ich variácie. O používaní značkových kľúčových slov v marketingu vo vyhľadávaní sa vedú rozsiahle diskusie. SEO špecialisti zvyčajne tvrdia, že nie je potrebné míňať peniaze na umiestnenie na tieto kľúčové slová, pretože pri inteligentnom používaní SEO sa aj tak umiestnite vysoko v organických výsledkoch vyhľadávania.
Čo je Krížové prepojenie (Cross-linking)?
Prepojenie medzi doménami patriacimi tej istej spoločnosti alebo osobe. Nemal by to byť problém, ak sú webové stránky tematicky príbuzné a nie je na ne veľa odkazov. Je potrebné vyhnúť sa presnej zhode anchor textu a prepojeniu celej stránky, aby sa znížilo riziko sankcie.
Čo je Kľúčové slovo so širokou zhodou (Broad Match Keyword)?
Možnosť porovnávania kľúčových slov v službe Google Ads. Pri použití širokej zhody pre kľúčové slovo sa vaša reklama zobrazí pri vyhľadávaniach obsahujúcich toto alebo podobné kľúčové slovo. Patria sem frázy, tvary jednotného alebo množného čísla, preklepy, synonymá, kmeňové slová a súvisiace vyhľadávania.
Čo je Pokazený odkaz (Broken Link)?
V podstate ide o nefunkčné prepojenie. Môže to byť spôsobené nesprávnou adresou URL alebo odstránenou prepojenou stránkou a bežne sa to stáva, keď je stránka presunutá alebo premenovaná. Môže to mať negatívny vplyv na vašu SEO optimalizáciu a znížiť pozície vo vyhľadávačoch, pretože to môže zabrániť prehľadávačom indexovať vašu webovú lokalitu.
Čo je Slepá stránka?
Ak máte webovú stránku bez akýchkoľvek odkazov, vytvára to pre návštevníkov a roboty vyhľadávačov slepú uličku, ktorá im nedáva inú možnosť, ako opustiť stránku. Tomu sa dá ľahko vyhnúť zaradením navigačných odkazov do záhlavia/pätičky, omrviniek (breadcrumbs) alebo odkazov, ktoré návštevníkovi navrhnú ďalší krok.
Čo je Hlboké prepojenie (Deep Linking)?
Metóda využívajúca interné odkazy v rámci obsahu webovej stránky. Hlboký odkaz je v podstate akýkoľvek odkaz z jednej stránky na inú stránku v rámci tej istej webovej lokality. Používa sa vo výzvach na akciu alebo v rámci blogových príspevkov, kde sa odkaz používa na to, aby návštevníka viedol na stránku s informatívnejším obsahom.
Ide o dôležitú metódu SEO na šírenie vlastnej autority odkazov na webových stránkach a predĺženie času pobytu a zapojenia návštevníkov. Okrem toho budete mať pravdepodobne pre každú stránku iný, ale tematicky podobný súbor kľúčových slov a prepojenie medzi nimi zvyšuje celkovú relevantnosť stránky.
Čo je Odstránenie odkazov (Disavow)?
Nie všetky spätné odkazy sú pre vašu stránku prospešné. Spätné odkazy z nesúvisiacich a nedôveryhodných zdrojov sa považujú za zlé a môžu vás penalizovať alebo prinajmenšom negatívne ovplyvniť vašu SEO. Tu prichádza na rad nástroj Google Disavow links, ktorý vám pomôže oznámiť spoločnosti Google, že si neželáte, aby sa pri hodnotení vašej stránky bral do úvahy určitý odkaz z externého webu.
Čo je Dofollow Odkaz?
Všetky odkazy sú štandardne dofollow odkazy, čo znamená, že odovzdávajú to, čo nazývame “link juice” alebo autoritu odkazu, a umožňujú prehľadávačom sledovať ich, čo pomáha umiestneniu stránky v SERP.
Čo je Autorita domény?
Autorita domény ukazuje relevantnosť webovej stránky pre jej odvetvie alebo tematickú oblasť. Ide o metriku vyvinutú spoločnosťou Moz, ktorá meria, ako dobre bude webová lokalita fungovať v SERP a aká je konkurencieschopná v porovnaní s inými lokalitami v jej oblasti.
Celková autorita vašej domény je jedným z najsilnejších dôvodov, prečo sa vaši konkurenti umiestňujú vo vyhľadávaní Google vyššie. Tú svoju môžete zlepšiť napríklad získaním väčšieho počtu spätných odkazov z renomovaných webových lokalít.
Čo je Presná zhoda anchor textu?
Ak anchor text odkazu presne opisuje tému webovej stránky, na ktorú odkazuje, považuje sa za presnú zhodu
🤔 Príklad: V prípade tohto slovníka by presná zhoda anchor textu bola “SEO slovník”.
Čo je Kľúčové slovo?
Kľúčové slová sú slová alebo frázy, ktoré používatelia píšu do vyhľadávacieho poľa, aby našli webovú lokalitu s príslušným obsahom. Zadanie kľúčového slova a jeho použitie v obsahu pomáha crawlerom kategorizovať vašu webovú lokalitu a zobraziť ju v správnom čase.
Čo je Prieskum kľúčových slov?
Proces objavovania nových kľúčových slov, ktoré sú relevantné pre vaše podnikanie a vhodné z hľadiska objemu vyhľadávania a konkurencie. Efektívny prieskum kľúčových slov je kľúčový v procese určovania ziskových oborov, zvyšovania návštevnosti a propagácie vášho podnikania.
Čo je Presná zhoda kľúčového slova?
Fráza SEO, ktorá odkazuje na možnosť zhody kľúčových slov v Google Ads. Vaša reklama sa v SERP zobrazí len vtedy, ak používateľ zadá presné slovo alebo frázu v presnom poradí.
Čo je Kľúčové slovo (neposkytnuté)?
Kľúčové slovo (neposkytnuté) je stav kľúčového slova v službe Google Analytics. V časti organickej návštevnosti v správe o akvizícii je väčšina kľúčových slov označená ako (neposkytnuté). Stáva sa to preto, lebo vždy, keď je používateľ prihlásený do svojho konta Google, kľúčové slovo, ktoré používa pri vyhľadávaní, sa zašifruje, aby sa chránilo jeho súkromie.
Ide o cennú informáciu pre každého, kto sa snaží zistiť, ktoré kľúčové slová privádzajú na jeho webové stránky najväčšiu návštevnosť. Našťastie existuje niekoľko metód, ako získať prehľad o niektorých z týchto kľúčových slov:
- Pozrite si časť Vyhľadávacie dotazy v službe Google Analytics>Acquisition>Search Console>Queries
- Prejdite do Google Search Console a pozrite si správu o výkonnosti, obsahuje zoznam dotazov
Čo je Analýza kľúčových slov?
Proces vyhodnotenia všetkých kľúčových slov, ktoré v súčasnosti používate, a tých, ktoré ste objavili počas prieskumu kľúčových slov. Dôležitými ukazovateľmi sú objem vyhľadávania, CPC, konkurencia a aktuálna pozícia v SERP. Do kombinácie môžete pridať požadovanú pozíciu v SERP a zoskupiť kľúčové slová podľa zámeru vyhľadávania.
Čo je Kanibalizácia kľúčových slov?
Používanie rovnakého kľúčového slova na viacerých webových stránkach v rámci jednej webovej lokality. Poškodzuje to vašu SEO optimalizáciu, pretože v podstate súťažíte o pozície a návštevnosť sami so sebou.
Čo je Kategorizácia kľúčových slov?
Proces klasifikácie a zoskupovania kľúčových slov na základe zámeru používateľa a kontextu v čase dopytu. Kategorizácia kľúčových slov môže pomôcť pri určovaní kľúčových slov, ktoré používatelia dopytujú v rôznych fázach nákupného procesu, takže ich môžeme použiť na konkrétnych vstupných stránkach, ktoré boli určené na účely konverzie.
Čo je Konkurencia kľúčových slov?
Konkurencia kľúčového slova je popri objeme vyhľadávania dôležitým ukazovateľom, ktorý ukazuje, ako ľahko alebo ťažko sa dá bojovať o pozíciu na toto slovo alebo frázu v SERP. Je znakom popularity tohto kľúčového slova vo vašom konkrétnom obore.
Čo je Hustota kľúčových slov?
Hustota kľúčových slov je percentuálny podiel kľúčového slova použitého na stránke v porovnaní s celkovým počtom slov. Používa sa na určenie relevantnosti webovej stránky, ale neexistujú jasné informácie o tom, aké je optimálne percento. V skutočnosti je jednoduchšie to prehnať, ako sa trafiť do správneho bodu, preto sa nesnažte príliš optimalizovať túto metriku.
Čo je Frekvencia kľúčových slov?
Podobne ako pri hustote kľúčových slov, tentoraz však meriame celkový počet kľúčových slov použitých na webovej stránke. Množstvo obsahu na webovej stránke nie je v tomto prípade dôležité.
Čo je Lievik na kľúčové slová (Keyword Funnel)?
Na základe zámeru zákazníka a fázy nákupného procesu, v ktorej sa práve nachádza, sa menia jeho vyhľadávacie výrazy. Kľúčové slová môžeme kategorizovať podľa týchto nákupných fáz a optimalizovať konkrétne vstupné stránky s cieľom zvýšiť konverziu.
Čo je Výraznosť kľúčového slova?
Vyjadruje, aké dôležité alebo nápadné je kľúčové slovo. Výrazné umiestnenie je na začiatku (alebo blízko začiatku) názvu stránky, nadpisov v texte, meta popisu a úvodného odseku.
Čo je Blízkosť kľúčových slov?
Vzťahuje sa na to, ako blízko sú kľúčové slová na stránke. Napríklad, ak hľadaný výraz obsahuje viacero slov, napríklad “SEO nástroj pre blogerov”, potom sa v obsahu kontroluje vzdialenosť medzi tromi relevantnými slovami a čím sú bližšie k sebe, tým väčšiu relevanciu webová stránka získa.
Čo je Zaradenie kľúčového slova (Keyword Rank)?
Ide o vašu pozíciu vo výpise SERP pre konkrétne kľúčové slovo.
Čo je Základ kľúčového slova (Keyword Stemmings)?
V lingvistike je slovný kmeň, základ alebo koreň najzákladnejšia časť slova, ktorá má význam. K tomuto koreňu sa pridávajú predpony alebo prípony, čím sa vytvárajú kmene. Pomocou kmeňov kľúčových slov môžeme vytvárať celé zoznamy rôznych variantov kľúčových slov
🤔 Príklad: šťastie, nešťastie, našťastie, šťastný, najšťastnejší atď.
Čo je Autorita spätného odkazu (Link Equity)?
Autorita odkazu v SEO sa vzťahuje na vec, ktorú tiež nazývame aj „link juice“. Je to termín opisujúci proces odovzdávania autority alebo hodnoty jednej stránky inej stránke prostredníctvom hypertextových odkazov. Čím lepší a autoritatívnejší web na vás odkazu, tým väčšiu autoritu odkazu odovzdáva a tým výraznejšie ovplyvňuje pozíciu vašej webovej stránky vo výsledkoch vyhľadávania SERP.
Čo je Popularita odkazov?
Ide o celkový počet spätných odkazov, ktoré webová stránka má. Každý spätný odkaz sa počíta samostatne, aj keď pochádza z tej istej webovej lokality.
Čo je Odkazový profil?
Spoločný termín SEO pre všetky odkazy, ktoré odkazujú na vašu webovú lokalitu. To, či je profil odkazov dobrý alebo zlý, závisí od hodnoty prichádzajúcich odkazov, správneho používania alt značiek a anchor textu a rozmanitosti odkazov.
Čo je Relevantnosť odkazov?
Opisuje, či sú dve webové lokality, ktoré sú prepojené odkazmi, prepojené tematicky a do akej miery, a ako relevantná je webová lokalita, ktorá poskytuje spätný odkaz, vo svojej oblasti.
Čo je Odkazové hnitie (Link Rot)?
Nakoniec vaše webové stránky zostarnú. Aj webové stránky, na ktoré odkazujete, zostarnú a veľmi často sa presúvajú alebo odstraňujú. Vplyv tohto procesu na vašu webovú stránku sa potom nazýva hnitie odkazov. Označuje množstvo nefunkčných odkazov (externých alebo interných) a dochádza k nej vtedy, keď nerobíte pravidelný audit webu a nekontrolujete svoj odkazový profil.
Čo je Rýchlosť odkazov (Link Velocity)?
Rýchlosť, akou webová stránka vytvára nové spätné odkazy. Pre SEO je dôležité, ako rýchlo alebo pomaly rastie váš profil spätných odkazov. Čím prirodzenejšie sa rýchlosť odkazov javí, tým lepšie. myslite logicky, nová stránka s takmer žiadnym obsahom by nemala v krátkom čase získať obrovské množstvo spätných odkazov (známe aj ako link burst).
Čo je Miestne vyhľadávanie?
Geograficky obmedzené vyhľadávanie, ktoré zobrazuje podniky, ktoré sa priamo stretávajú so svojimi zákazníkmi (zvyčajne fyzické obchody alebo poskytovatelia služieb) na základe ich polohy a polohy používateľa.
Čo je Miestne SEO?
Lokálne SEO je proces optimalizácie návštevnosti zákazníkov na základe geografickej polohy.
Čo je Kľúčové slovo s dlhým chvostom (Long-tail Keyword)?
Veľmi špecifická fráza (zvyčajne tri alebo viac slov), ktorá zodpovedá tomu, čo predávate/ponúkate. Zvyčajne ich používajú ľudia v blízkosti miesta nákupu, a preto majú oveľa vyššiu mieru konverzie ako jednoslovné kľúčové slová s vysokým objemom vyhľadávania.
Čo je Stratený odkaz (Lost Link)?
Spätný odkaz, ktorý prestal odovzdávať link juice na vaše webové stránky. Stáva sa to z dôvodu odstránenia majiteľom inej webovej stránky alebo presunutia stránky, na ktorej sa odkaz nachádzal alebo na ktorú smeroval.
Čo je Nofollow odkaz?
Nofollow je hodnota atribútu odkazu. Jeho použitím informujeme crawler vyhľadávača, že nechceme odovzdať vlastnú autoritu odkazu webovej lokalite, na ktorú odkazuje.
Čo je Noopener a Noreferrer?
Ide o hodnoty nastavené pre atribút rel značky href (odkaz). Určujú vzťah medzi webovou stránkou, na ktorej sa odkaz nachádzal, a webovou stránkou, na ktorú odkaz smeruje.
Nemajú žiadny vplyv na SEO, používajú sa z bezpečnostných a výkonnostných dôvodov.
Čo sú Jedovaté slová / Zakázané slová (Poison Words, Forbidden Words)?
Slová, ktoré znižujú kvalitu stránky pretože ich vyhľadávače klasifikujú ako nekvalitné. Zvyčajne ide o slová a frázy, ktoré vyvolávajú nedôveru alebo stratu rešpektu.
Neexistuje presný zoznam jedovatých slov, ale existuje podozrenie, že frázy ako “kúpiť PageRank” alebo “kúpiť spätný odkaz”, výrazy súvisiace s hazardnými hrami, politicky nekorektné výrazy a vulgárny jazyk môžu vašu stránku pochovať v SERP, najmä ak sú použité v adrese URL, názve a popise webovej stránky.
Čo je Meta značka robots?
Kúsok kódu, ktorý vám umožňuje kontrolovať, ako bude bot vyhľadávača prehľadávať a indexovať obsah vašej webovej stránky. Predvolená hodnota je “index, follow”, čo znamená, že robot vyhľadávača bude vašu stránku indexovať a zároveň nasledovať všetky odkazy, ktoré na ňu smerujú. Existujú aj ďalšie hodnoty, ako napríklad:
- noindex – zabráni botovi vyhľadávača indexovať vašu stránku
- follow – dá botovi vyhľadávača pokyn, aby nenasledoval žiadne odkazy na tejto stránke
- nosnippet – popis sa nezobrazí vo výpise SERP (len pre Google)
noimageindex – zabráni zobrazeniu obrázkov z vašej stránky vo vyhľadávaní obrázkov - noarchive – kópia vašej stránky v medzipamäti sa nebude ukladať ani zobrazovať v SERPe a ďalšie
Čo je Robots.txt?
Textový súbor, ktorý webová lokalita používa na komunikáciu s webovými robotmi (najčastejšie robotmi vyhľadávačov) o tom, ako majú spracovať jednotlivé stránky vašej webovej lokality. V tomto súbore môžete nastaviť určité stránky ako zakázané pre bota a skenovať len najužitočnejší obsah.
🤔 Príklad:
Čo je Neprirodzený odkaz?
Akékoľvek odchádzajúce prepojenie, ktoré je umelé, klamlivé alebo manipulatívne. Tieto odkazy sú zvyčajne platené, vytvorené sťahovaním obsahu alebo spamovaním alebo sú výsledkom nekvalitnej služby SEO a môžu vám priniesť manuálnu akciu zo strany spoločnosti Google.
Jedným zo spôsobov, ako môžete bojovať proti neprirodzeným odkazom, je mať dobrú obsahovú stratégiu a zahrnúť do nej len renomované spätné odkazy a zároveň odstrániť tie, ktoré nemôžete odstrániť sami a nie sú hodnotné alebo prirodzené.
Čo je Nadmerná optimalizácia?
Prax optimalizácie, ktorá sa snaží vyhovieť vyhľadávaču (alebo ho dokonca oklamať) namiesto toho, aby návštevníkovi poskytla používateľsky prívetivý a relevantný obsah
🤔 Príklad: Medzi príklady týchto praktík patrí písanie obsahu na kľúčové slovo, kde sa kľúčové slovo neprirodzene opakuje v obsahu, alebo zbieranie spätných odkazov podozrivo rýchlym tempom. Takéto konanie môže spôsobiť penalizáciu vašej webovej stránky alebo zníženie jej pozície v SERP.
Čo je Autorita stránky (Page authority)?
Autorita domény meria, ako dobre bude webová lokalita fungovať v SERP a ako konkurencieschopná je v porovnaní s inými lokalitami v jej obore, a autorita stránky robí to isté, ale pre jednotlivé stránky.
Tu prichádza do hry vaša stratégia interných odkazov, pretože stránka bližšie k vrcholu hierarchie s viacerými stránkami, ktoré na ňu odkazujú, bude mať väčšiu dôležitosť a vyššiu PA ako tie, ktoré sú ďalej.
Čo je Technické SEO?
Ide o časť SEO, ktorá sa zaoberá tým, aby robot vyhľadávača čo najviac uľahčil prehľadávanie a indexovanie vašej webovej stránky, a zameriava sa na zlepšenie jej vykresľovacej fázy (keď sa stránka načítava).
Technické SEO je základom všetkých ostatných činností SEO a je absolútne nevyhnutné, ak chcete, aby vaša webová stránka fungovala optimálne.
Zahŕňa:
- výkonnosť stránky
- optimalizáciu obrázkov
- štruktúru
- zrozumiteľnosť
Čo je Frekvencia výrazov (Term Frequency)?
Číselný štatistický údaj, ktorý vyhľadávač používa na určenie tematickej relevantnosti webovej stránky. Kontroluje počet použití kľúčového slova (a akéhokoľvek kľúčového slova LSI) v obsahu jedného dokumentu a porovnáva ho so všetkými ostatnými dokumentmi v skupine.
Čo je Značka meta popis (Meta Description Tag)?
Dôležitá značka popisujúca obsah webovej lokality, ktorú vyhľadávač používa v úryvku výsledku vyhľadávania. Ak zostane prázdny, vyhľadávač vyberie odsek z vášho obsahu, ktorý sa zobrazí v úryvku. Google bude ignorovať aj váš opis, ak bude príliš dlhý, preto je dobré, aby jeho veľkosť nepresiahla 757px pre mobilné zariadenia a 920px pre počítače. Nemusí mať vplyv na vašu SEO optimalizáciu, ale prevzatie kontroly nad tým, čo sa zobrazuje v úryvku výsledkov vyhľadávania, môže výrazne zlepšiť mieru prekliku.
Čo sú Metadáta?
Metadáta sa používajú na poskytovanie popisných informácií o webovej lokalite. Nastavujú sa pomocou meta značiek v kóde webovej stránky a využívajú ich prehliadač a vyhľadávač.
Najdôležitejšie značky sú title, meta description a robots, ale tieto sú len kvapkou v mori meta značiek.
Čo sú Meta kľúčové slová?
Prvok metadát, ktorý sa používal na informovanie robotov vyhľadávačov o relevantných kľúčových slovách webovej stránky. Vo veľkej miere bol zneužívaný webovými stránkami, ktoré sa snažili manipulovať s vyhľadávačmi a uvádzali kľúčové slová, ktoré neboli relevantné pre obsah. To je len jeden z dôvodov, prečo sa meta kľúčové slová už nepoužívajú ako signál na hodnotenie.
V súčasnosti by ste sa mali vyhnúť používaniu meta kľúčových slov, pretože ich vplyv na SEO je s najväčšou pravdepodobnosťou negatívny.
Čo je Meta Refresh?
Metaznačka, ktorá dáva prehliadaču pokyn na obnovenie stránky po určitom čase. Zvyčajne sa používa na obnovenie dynamického obsahu na webovej stránke (ako napríklad číslo v “Zostáva už len 10!”). Používala sa aj ako metóda presmerovania, ale táto metóda je pomalá a neodporúča sa v záujme vašej SEO optimalizácie. Namiesto toho by ste mali používať presmerovania 301.
Čo sú Hlavné kľúčové slová (Seed Keywords)?
Zoznam najrelevantnejších kľúčových slov pre vašu firmu. Zvyčajne sa skladajú len z jedného slova a potom sa z nich vytvoria kľúčové slová LSI alebo long-tail. Tvoria základ vášho výskumu kľúčových slov.
Čo je Celostránkový odkaz (Site-Wide Link)?
Odkaz, ktorý sa zobrazuje na všetkých stránkach vášho webu. Zvyčajne ide o odkazy umiestnené v záhlaví alebo v pätičke, ktoré sa potom používajú na celej webovej lokalite.
Čo sú Odkazy na stránky (Sitelinks)?
Odkazy zobrazené pod výsledkom vyhľadávania, ktoré majú používateľa navigovať na vaše podstránky. Zobrazujú sa pri značkovom organickom vyhľadávaní a v platených vyhľadávačoch SERP. Odkazy na stránky v platených SERP môžete nastaviť pomocou reklám Google. V značkovom organickom vyhľadávaní je však situácia trochu iná. Proces je automatizovaný, takže nemôžete ovplyvniť, či budete mať odkazy na stránky, koľko a na ktoré stránky budú odkazovať. Jediné, čo môžete urobiť, je uistiť sa, že optimalizácia vašich webových stránok je dobre vykonaná a poskytuje používateľovi dobrý zážitok.
Čo je Návnada úryvku (Snippet Bait)?
Krátky kúsok obsahu optimalizovaný tak, aby ho Google mohol zobraziť ako zvýraznený úryvok. Umiestňuje sa na začiatok článku a zvyčajne odpovedá na otázku v rámci 2-3 viet, čo uľahčuje Googlu zobrať tento kúsok obsahu namiesto toho, aby vyťahoval obsah z rôznych pozícií na webovej stránke a spájal ich dohromady. Niektoré webové stránky tieto kúsky obsahu zvýrazňujú a obsahujú otázku, na ktorú majú odpovedať. Ďalšou metódou zobrazenia v bohatých výsledkoch je optimalizácia obsahu pomocou schémy FAQ, takže sa váš obsah zobrazí v bohatých výsledkoch FAQ.
Čo je Marketing sociálnych sietí (Social Media Marketing, SMM)?
SMM je proces využívania sociálnych médií ako kanála, ktorý zvyšuje návštevnosť, viditeľnosť firmy a povedomie o značke vytváraním pútavého obsahu, ktorý sa dá zdieľať. SMM nemá priamy vplyv na umiestnenie v Google, ale keďže sociálne médiá sa tiež počítajú ako vyhľadávač (a veľmi používaný), ich optimalizácia sa určite oplatí.
Čo je Marketing vyhľadávačov (Search Engine Marketing)?
Forma online marketingu, pri ktorej sa snažíte získať návštevnosť webových stránok zvýšením viditeľnosti v SERP. SEO a platené vyhľadávanie sú obe zložky marketingu vo vyhľadávaní. V závislosti od zdroja sa niekedy pojem SEM vzťahuje výlučne na platené vyhľadávanie.
Čo je Dotaz si zaslúži rozmanitosť (Query Deserves Diversity)?
Jeden z algoritmov hodnotenia spoločnosti Google. Snaží sa prispôsobiť zámeru používateľa tým, že zobrazuje výsledky so širšou zhodou. Spoločnosť Google monitoruje správanie používateľov a identifikuje vzory vyhľadávania, pri ktorých používateľ nenašiel relevantné výsledky (používateľ buď vzdá vyhľadávanie, skúsi iný dotaz bez kliknutia na výsledok, alebo preskakuje z webu na web).
Čo je Dotaz si zaslúži čerstvosť (Query Deserves Freshness)?
Táto fráza SEO opisuje jeden z algoritmov hodnotenia spoločnosti Google. Zameriava sa na poskytovanie čo najčerstvejšieho obsahu pre určité dotazy. Medzi ne patria najnovšie trendy a správy, horúce témy a opakujúce sa udalosti a určujú sa na základe nárastu objemu vyhľadávania.
Čo je Vzájomné prepojenie?
Dohoda medzi dvoma webovými stránkami o vzájomnom poskytovaní spätných odkazov. Mala by sa uzatvárať opatrne, pretože výmena spätných odkazov so spoločnosťou, ktorá s vami nemá spoločnú tému, môže poškodiť profil spätných odkazov na vašom webe a sťažiť robotom vyhľadávačov klasifikáciu témy vášho webu.
Čo je Návštevnosť z odkazov?
Všetka návštevnosť prichádzajúca na vašu webovú stránku mimo vyhľadávača. Sem zaraďujeme všetky spätné odkazy, ktoré ste získali, a odkazy z iných platforiem, napríklad zo sociálnych médií.
Čo je Primárne kľúčové slovo?
Najpoužívanejšie kľúčové slovo na webovej stránke, ktoré má najväčší potenciál zvýšiť návštevnosť. Keďže váš obsah môže byť optimalizovaný pre viacero kľúčových slov, je dobré vybrať si jedno primárne a potom ho použiť v názve stránky, nadpise obsahu a v prvom odseku. Pritom nezabúdajte, aby ste obsah vždy písali čo najprirodzenejšie a nesnažte sa doň vtesnať kľúčové slovo, ak to nedáva absolútny zmysel.
Čo je Optimalizácia videa?
Proces zvyšovania viditeľnosti videa vo vyhľadávaní, zvyčajne na YouTube. Tento proces má dve časti – jednou je optimalizácia vášho kanála a druhou optimalizácia samotného videa. Medzi základné postupy patrí:
- určenie kľúčových slov
- napísanie popisu, ktorý bude prínosom pre divákov aj vyhľadávacie roboty
- nezabudnite používať značky vo videu (spolu s popisom pomôžu určiť relevantnosť)
- používanie náhľadových obrázkov, ktoré sa vo výsledkoch vyhľadávania odlišujú od ostatných videí
Čo je Kvalita webovej stránky?
Súbor funkcií, ktoré sa roboty vyhľadávačov snažia zistiť pri hodnotení webovej lokality. Pri určovaní kvality určitej webovej lokality sa berú do úvahy tieto kľúčové prvky:
- relevantnosť obsahu
- dĺžka obsahu
- zapojenie používateľov
- správnosť
- sociálne signály
- profil odkazov
- prístupnosť pre znevýhodnených ľudí
- rozmanitosť médií (videá a obrázky)
Čo je PageRank?
Algoritmus spoločnosti Google, ktorý meria relevantnosť a dôležitosť webovej lokality s cieľom zaradiť ju do SERP. Priraďuje webovej lokalite číslo PR na základe PR všetkých ostatných webových lokalít, ktoré na ňu odkazujú.
Čo sú Platené odkazy?
Ide o proces nákupu spätných odkazov, ktoré následne majú odovzdávať odkazovú autoritu. Patrí sem akýkoľvek typ platby, napríklad výmena produktov alebo služieb výmenou za odkazy alebo poskytovanie bezplatných produktov recenzentom alebo influencerom, nehovoriac o niektorých technikách čierneho SEO. Ide o riskantnú metódu, ktorá vám môže priniesť penaltu.
Čo je Manuálna akcia?
Veľká sankcia od spoločnosti Google, pri ktorej ľudský kontrolór dospel k záveru, že vaša webová stránka nedodržiava usmernenia spoločnosti Google pre webmasterov o kvalite. Stránke, ktorá dostane manuálnu akciu, sa buď výrazne zníži pozícia, alebo sa úplne odstráni z vyhľadávača SERP.
V prípade, že je vaša stránka penalizovaná, mali by ste sa pokúsiť odstrániť problémy a požiadať o opätovné posúdenie, keď je všetko napravené. Tu môžete skontrolovať, či má vaša stránka manuálnu akciu (a ktorých stránok sa týka): https://search.google.com/search-console/manual-actions
Čo je Optimalizácia pre mobilné zariadenia?
Vylepšenie webovej stránky tak, aby bola vhodná na prezeranie a interakciu prostredníctvom mobilného zariadenia. Optimalizácia pre mobilné zariadenie zvyčajne znamená, že je potrebné upraviť rozloženie, upraviť text na ľahšie čítanie, zväčšiť všetky navigačné tlačidlá alebo tlačidlá CTA a optimalizovať veľkosť obrázkov.
Čo sú Sekundárne kľúčové slová?
Sekundárne kľúčové slová zohrávajú podpornú úlohu k vášmu primárnemu kľúčovému slovu. Keďže nadmerná optimalizácia obsahu len jedným (primárnym) kľúčovým slovom by sa mohla ľahko interpretovať ako preplnenie kľúčovými slovami a spôsobiť vám penalizáciu, je dobré doplniť ho ďalšími kľúčovými slovami. Zvyčajne ide o dlhé chvostové kľúčové slová a kľúčové slová LSI, ktoré majú veľmi špecifické zameranie a nižší objem vyhľadávania.
Čo je Viditeľnosť vyhľadávania?
Viditeľnosť vo vyhľadávaní je odhadované percento kliknutí, ktoré získate na základe organického poradia vašich kľúčových slov.
Čo je Objem vyhľadávania?
Celkový počet vyhľadávacích dotazov na určité kľúčové slovo alebo frázu za určité obdobie.
Čo je Odchádzajúci odkaz?
Odkazy, ktoré vedú preč z vašej webovej lokality. Ovplyvňujú vašu SEO optimalizáciu, pretože pomáhajú vyhľadávaču pochopiť vašu oblasť podnikania a zvyšujú dôveryhodnosť a kvalitu vášho obsahu.
Čo je Interný odkaz?
Ak sa cieľ vášho odkazu nachádza na vašej webovej lokalite, ide o interný odkaz. Interné odkazy spájajú stránky vášho webu a uľahčujú návštevníkovi a vyhľadávaciemu botovi navigáciu. Patria sem nielen navigačné odkazy, ale aj odkazy, v ktorých návštevníkovi navrhujete, ktorú stránku má navštíviť ďalej. Použitie správnej stratégie interných odkazov môže pomôcť vašej SEO optimalizácii, pretože môžete kontrolovať štruktúru webu a priradiť určitým stránkam väčšiu dôležitosť tým, že ich umiestnite vyššie v hierarchii.
Čo sú Kľúčové slová Latent Semantic Indexing (LSI)?
Popravde na toto nemáme žiadny dobrý preklad do slovenčiny (ak vy áno, sem s ním!). Sú to kľúčové slová a frázy, ktoré sémanticky súvisia s vaším primárnym kľúčovým slovom. Tieto slová majú rovnaký kontext a sú často používané alebo sa vyskytujú spoločne
🤔 Príklad: LSI kľúčové slová od “SEO” sú SEO nástroj, SEO agentúra, SEO audit atď.
Čo je Redakčný odkaz (Editorial Link)?
Sú to odkazy umiestnené v tele hlavného obsahu a slúžia na rovnaký účel ako citácia, čo znamená, že autor obsahu vás označil za dôveryhodný zdroj znalostí o danej téme a myslí si, že jeho čitatelia budú odkaz považovať za hodnotný a užitočný. Sú súčasťou silného odkazového profilu a nie sú ani platené, ani požadované a sú to najlepšie spätné odkazy, aké si môžete priať.
Čo je Reinklúzia / Žiadosť o prehodnotenie?
Keď vaša webová lokalita dostane manuálnu akciu, budete musieť po odstránení problémov požiadať o preskúmanie, aby ste mohli byť znovu zaradení do SERP alebo začať opäť stúpať v rebríčku. V správe o manuálnych akciách môžete vybrať možnosť Požiadať o preskúmanie: https://search.google.com/search-console/manual-actions
Čo je Riadenie reputácie?
Proces, v ktorom sa snažíme formovať to, ako sú osoba, značka, produkt alebo organizácia vnímané online. V tomto procese sa používajú postupy SEO:- zvýšenie pozície stránok, ktoré zobrazujú
- značku/osobu/organizáciu v pozitívnom svetle
- prevzatie vlastníctva značkových kľúčových slov a zabezpečenie toho, aby výsledky v SERP posilňovali vašu značku
- potlačenie negatívneho výsledku vyhľadávania (prácny a náročný proces, ak danú webovú stránku nevlastníme)
Čo je Geotargeting?
Metóda cielenia na používateľov na základe ich geografickej polohy. Zvyčajne sa to robí preto, lebo chcete návštevníkom zobrazovať rôzny obsah alebo reklamy v závislosti od toho, kde sa nachádzajú.
Čo je Sociálny signál?
Termín SEO, ktorý opisuje aktivity zapojenia na sociálnych médiách, ako sú zdieľania, hlasy, pripnutia, zobrazenia atď. Nie je celkom jasné, či signály zapojenia zo sociálnych sietí ovplyvňujú hodnotenie, ale určite zvyšujú pravdepodobnosť, že webová lokalita bude citovaná, čím sa zvyšuje počet spätných odkazov a zlepšuje autorita značky.
Čo je Odoslanie (Submission)?
Činnosť, pri ktorej sa vyhľadávače dozvedia o vašej novej webovej stránke ručným odoslaním adresy URL, aby sa rýchlejšie indexovala. Všeobecne sa verí, že to nie je potrebné, pretože prehľadávače sú celkom dobré v objavovaní nového obsahu a nakoniec vašu webovú lokalitu alebo webovú stránku zaindexujú, ak na ňu vedú odkazy. Niekedy však chvíľu trvá, kým sa vaša úplne nová webová lokalita objaví v SERP. Niekoľko dní je normálne, ale ak to trvá niekoľko týždňov, možno by ste mali zvážiť jej manuálne odoslanie do vyhľadávača.
Manuálne môžete odoslať svoju webovú lokalitu do vyhľadávača Google pridaním XML mapy stránok do Google Search Console alebo požiadaním o indexovanie.
Čo je Návštevný potenciál (Traffic Potential)?
Maximálny počet organických návštev, ktoré môžete získať na svojej webovej stránke, ak ste sa umiestnili na prvom mieste vo vyhľadávaní pre vaše kľúčové slová.
SEO Taktiky
- Čo je Google Bowling?
- Čo je Churn and Burn SEO?
- Čo je Google Bomb?
- Čo je Návnada a zámena?
- Čo je Komentovanie blogu?
- Čo je Budovanie odkazov na značku?
- Čo je Skrytý text?
- Čo je Ego-Bait?
- Čo je Otáčanie obsahu?
- Čo je Prepĺňanie kľúčových slov?
- Čo je Budovanie spätných odkazov?
- Čo je Spam vo vyhľadávači?
- Čo je Výbuch odkazov?
- Čo je Rozmanitosť odkazov?
- Čo je Odkazová farma?
- Čo je Hromadenie odkazov?
- Čo je Rekultivácia odkazu?
- Čo je Odkazový spam?
- Čo je Odkazová návnada?
- Čo je Skrývanie stránky?
- Čo je SERP Shaker?
- Čo je Skyscraping?
- Čo je Guestographic?
Čo je Google Bowling?
Metóda čierneho SEO, pri ktorej vytvárate spätné odkazy na svojho konkurenta na spamových, nerelevantných webových stránkach, čím sa snažíte konkurenta potrestať a znížiť jeho pozíciu v SERP.
Čo je Churn and Burn SEO?
Stratégia čierneho SEO, pri ktorej hromadne spamujete webovú stránku neprirodzenými odkazmi, čím ju vo veľmi krátkom čase dostanete na vysokú pozíciu. Webová stránka bude nakoniec penalizovaná, po čom ju majiteľ vymaže, ale dovtedy webová stránka zarába.
Čo je Google Bombing?
Pokus o manipuláciu s výsledkami vyhľadávača a o to, aby vyhľadávací dotaz vrátil osobu alebo organizáciu, ktorá nesúvisí s kľúčovým slovom. Väčšinou sa to robí na humorné alebo satirické účely a táto zábava dlho na Google nevydrží.
Čo je Návnada a zámena (Bait and Switch)?
Táto fráza SEO sa vzťahuje na techniku čierneho SEO, pri ktorej používate určitý obsah na webovej stránke, aby ste sa umiestnili vysoko v SERP. Potom, keď ste s pozíciou spokojní, obsah webovej stránky vymeníte za niečo iné (obsah, ktorý by zvyčajne nemohol získať dobrú pozíciu).
Čo je Komentovanie blogu?
Komentovanie blogov bolo veľmi populárnou taktikou budovania odkazov, kedy nájdete článok na blogu, ktorý je relevantný pre vašu oblasť podnikania a webstránku, a zanecháte komentár s odkazom.
V súčasnosti je táto taktika dôvodom na diskusiu. Keďže bola nadmerne zneužívaná a ľudia masovo spamovali blogové články a všade zanechávali odkazy a nerelevantné komentáre, v sekciách komentárov sa teraz na odkazy uplatňuje nofollow. Google túto praktiku zastavil aj tým, že penalizuje odkazy z nerelevantných webových stránok a znižuje hodnotu odkazov odovzdávaných na stránkach, ktoré obsahujú obrovské množstvo odkazov.
Ako vidíte, táto taktika vám môže viac uškodiť, ako pomôcť. Napriek tomu stále existujú prípady, keď je to vhodné. Zanechanie hodnotného komentára v článku na blogu vám môže pomôcť vybudovať vzťahy vo vašom obore a vyústiť do príležitostí na publikovanie hosťovských príspevkov. Možno nezískate odkazový kapitál, ale čo môžete očakávať, je zvýšenie návštevnosti.
Čo je Budovanie odkazov na značku?
Ide o taktiku budovania odkazov, ktorá zahŕňa vyhľadávanie webových stránok, na ktorých sa spomína vaša značka, služba, produkt alebo osobné meno bez toho, aby na vás odkazovali. Potom oslovíte tieto webové stránky (presnejšie tie, ktoré sú relevantné a majú slušnú autoritu domény) a požiadate ich o pridanie spätného odkazu.
Ide o taktiku, ktorá má vysokú návratnosť investícií, pretože šanca, že vám oslovená webová lokalita poskytne spätný odkaz, je veľmi vysoká. Na sledovanie všetkých zmienok o vašej značke, službe alebo výrobku môžete použiť službu Google Alerts.
Čo je Skrytý text?
Skrytý text je obsah, ktorý je súčasťou kódu, ale nie je viditeľný pre používateľa. V minulosti sa používal ako spôsob manipulácie s pozíciami, väčšinou pomocou kľúčových slov, a preto sa považuje za metódu čierneho SEO.
🤔 Príklady
- Využitie textu, ktorého farba sa zhoduje s farbou pozadia
- Využitie textu umiestneného za obrázkom alebo mimo obrazovky pomocou CSS
- Využitie CSS na zmenšenie veľkosti prvku, v ktorom sa text nachádza
Čo je Ego-Bait?
Jedna z taktík budovania odkazov, pri ktorej používate odkaz na spoločnosť/osobu/organizáciu vo svojom obsahu a potom ich kontaktujete v nádeji, že vám poskytnú spätný odkaz.
Čo je Otáčanie obsahu?
Lacná technika SEO, pri ktorej sa ten istý článok prepíše pomocou synoným alebo zmenou poradia slov vo vete. Týmto spôsobom sa vytvára veľa článkov v nádeji, že ich Google neoznačí ako duplicitné. Tieto články sú potom zverejnené na celom webe a odkazujú na originál. Ide o riskantnú praktiku čierneho SEO, ktorá sa v súčasnosti vykonáva pomocou rôznych softvérov. Ako výhradu uvádzame, že autori často otáčajú obsah svojich článkov, aby znížili pomer podobnosti, ale ak sa to robí len pri malej časti obsahu a zverejňujete ho len raz, nemáte sa čoho obávať.
Čo je Prepĺňanie kľúčových slov (Keyword Stuffing)?
Taktika čierneho SEO, pri ktorej sa určité kľúčové slovo opakuje stále dokola na tej istej stránke s cieľom oklamať crawlery vyhľadávača, že obsah je pre toto kľúčové slovo relevantný. Najcharakteristickejšie na nej je, že kľúčové slovo je do obsahu umiestnené neprirodzene a vytvára spamový text, ktorý nikomu, kto ho číta, neprinesie hodnotu.
Čo je Budovanie spätných odkazov (Link Building)?
Považuje sa za hlavnú taktiku v SEO a existujú tri prístupy, ktoré môžete použiť:
- mať skvelý obsah a zhromažďovať redakčné odkazy
- osloviť blogerov a influencerov, písať hosťovské príspevky alebo odoslať svoju webovú stránku do katalógov
- zanechať odkazy v komentároch na blogoch a fórach (tento prístup používajte opatrne, pretože nadmerné používanie by mohlo byť penalizované)
Je dôležité pochopiť náročnosť kľúčového slova predtým, ako ho optimalizujete. Niektoré kľúčové slová môžu vyžadovať veľa úsilia/odkazov, zatiaľ čo iné nie až tak veľa.
Čo je Spam vo vyhľadávači?
Praktika čierneho SEO zámernej manipulácie s indexom vyhľadávača, ktorá sa snaží dosiahnuť, aby sa stránka s nízkou relevanciou umiestnila vysoko v SERP, a tým znížiť presnosť výsledkov vyhľadávania.
Čo je Výbuch odkazov (Link Burst)?
Výbuch odkazov je, keď v krátkom čase nazbierate veľký počet spätných odkazov. Môže to byť dôvodom pre spozornenie vyhľadávačov, pretože to môže naznačovať, že používate farmu odkazov alebo služby SEO, ktoré vytvárajú spam odkazov. Prípadne je v poriadku, ak máte vysokú rýchlosť odkazov na webovej stránke s obsahom, ktorý sa stal virálnym.
Čo je Rozmanitosť odkazov (Link Diversity)?
Stratégia budovania odkazov, pri ktorej sa snažíte zhromažďovať množstvo odkazov z rôznych typov webových stránok (blogy, správy, adresáre, sociálne médiá) a rôznych domén (.sk, .cz, .com, .edu) s rôznym anchor textom, ako aj s odkazmi “nofollow” a “dofollow”. Nie všetci odborníci na SEO súhlasia s tým, že je to dôležité, ale dáva to signál prirodzeného profilu odkazov, v ktorom nie je určitý typ odkazu zastúpený viac ako iný.
Čo je Odkazová farma?
Odkazová farma, ktorú väčšinou prevádzkujú automatizované programy a služby, je skupina webových stránok, ktoré všetky odkazujú buď na každú z webových stránok v skupine, alebo na webovú stránku, ktorá za túto službu platí.
Táto praktika vám môže spôsobiť veľkú manuálnu penaltu a je lepšie sa jej vyhnúť.
Čo je Hromadenie odkazov?
Taktika, ktorú používajú niektoré webové stránky, keď sa snažia získať čo najviac prichádzajúcich odkazov a zároveň majú čo najmenej odchádzajúcich odkazov. Robí sa to preto, aby sa zvýšila návštevnosť a popularita odkazov na týchto niekoľko webových stránok, na ktoré smerujú odchádzajúce odkazy, alebo aby sa zabránilo odovzdávaniu návštevnosti a vlastného kapitálu odkazov komukoľvek inému (označením odchádzajúcich odkazov ako nofollow).
Považuje sa to za nepoctivú taktiku a môže to ublížiť rovnako ako príliš veľa odchádzajúcich odkazov.
Čo je Rekultivácia odkazu (Link Reclamation)?
Proces získavania stratených odkazov späť. Je to taktika s vysokou návratnosťou investícií, pretože je veľmi pravdepodobné, že bude úspešná.
Zistite viac o tomto procese a o tom, ako začať s rekultiváciou odkazov.
Čo je Odkazový spam (Link spam)?
Metóda, pri ktorej sa v komentároch k blogom, na fórach, v knihách hostí alebo na iných podobných miestach na internete uverejňuje veľa odkazov len za účelom zvýšenia vašej pozície bez toho, aby ste v samotnom príspevku zanechali niečo hodnotné. Takto zverejnené odkazy sú väčšinou nofollow, takže nemajú žiadny skutočný prínos pre vašu pozíciu. Za používanie tohto spôsobu budovania odkazov však riskujete sankcie.
Čo je Odkazová návnada (Linkbait)?
Hodnotný obsah, na ktorý budú prirodzene odkazovať iné webové stránky. Je jedinečný, kvalitný a informatívny, s tendenciou šíriť sa virálne. Ťažko dosiahnuteľný, ale mimoriadne prospešný pre SEO.
Čo je Skrývanie stránky (Page cloaking)?
Ide o techniku čierneho SEO, pri ktorej sa vyhľadávaču zobrazuje iná verzia obsahu, než akú vidí návštevník. Toto sa vykonáva tak, že sa obsah poskytuje na základe IP adresy používateľa.
Čo je SERP Shaker?
Technika black hat využívajúca softvér, ktorý vytvára obsah a webové stránky s jediným cieľom získať pozície na kľúčové slová s nízkou konkurenciou. Tieto stránky sa potom používajú na reklamy, vytváranie spätných odkazov, zbieranie e-mailov a získavanie príjmov inými spôsobmi.
Čo je Skyscraping?
Skyscraping je metóda, pri ktorej nájdete populárne webové stránky s množstvom spätných odkazov, napíšete obsah, ktorý ich vylepšuje, a potom oslovíte webové stránky, ktoré na ne odkazujú, a ponúknete im namiesto toho svoj odkaz s vylepšeným obsahom. Viac informácií o tejto metóde nájdete v článku, ktorý napísal sám tvorca tejto techniky.
Čo je Guestographic?
Termín SEO, ktorý označuje metódu budovania odkazov, pri ktorej oslovíte webové stránky s podobnou témou ako vaša infografika a požiadate ich, aby ju použili na doplnenie svojho obsahu výmenou za spätný odkaz na vašu stránku.
SEO Nástroje
Čo je Yoast SEO?
Nevyhnutný doplnok SEO pre WordPress. Pomocou Yoast SEO môže používateľ:
- nastaviť názov a opis pre úryvok výsledku vyhľadávania
- kontrolovať čitateľnosť obsahu
- nastaviť hlavné kľúčové slovo pre obsah
- označiť základný obsah
- spravovať odkazy a meta robots
- spravovať výzor názvu, opisu a obrázka, ktorý sa používa, keď niekto zverejní odkaz s vaším obsahom na sociálnych sieťach
Podobným populárnym SEO pluginom do WordPressu je aj Rank Math SEO.
Čo je Ubersuggest?
Nástroj SEO, ktorý bol pôvodne vyvinutý na výskum kľúčových slov pomocou sťahovania výrazov Google Suggest, získal podnikateľ a influencer digitálneho marketingu Neil Patel. Po akvizícii sa výrazne rozšíril rad funkcií, pričom nástroj sa predáva ako platforma SEO typu “všetko v jednom”.
Čo je Screaming Frog?
Screaming Frog je nástroj SEO pochádzajúci zo Spojeného kráľovstva. Ponúka hĺbkové audity pomocou prechádzania akejkoľvek webovej stránky, ktorú sa rozhodnete skontrolovať. Pomocou výkonného crawlera ste schopní nájsť a exportovať prakticky akýkoľvek údajový bod, pokiaľ ide o vašu webovú stránku.
Čo je WooRank?
WooRank je populárny nástroj SEO, ktorý sa zameriava na skenovanie webových stránok. Po prehľadaní vašej webovej stránky platforma vráti zoznam tipov vo forme správy, ktorej cieľom je zvýšiť návštevnosť vašej webovej stránky.
Čo je Collabim?
Najpoužívanejší SEO nástroj v Českej republike. Umožňuje sledovať pozície kľúčových slov, analyzovať webové stránky, zobrazovať reklamy v Google na konkrétne kľúčové slová, evidovať spätné odkazy a mnohé ďalšie.
Google pojmy
- Čo sú Reklamy Google?
- Čo sú Upozornenia Google?
- Čo je Služba Google Analytics?
- Čo je Automatické dokončovanie Google?
- Čo je Google Keyword Planner?
- Čo sú Google Mapy?
- Čo je Test prispôsobenia pre mobilné zariadenia Google?
- Čo je Google My Business?
- Čo je Google PageSpeed Insights?
- Čo je Google Search Console?
- Čo sú Trendy Google?
- Čo sú Usmernenia pre správcov webu Google?
- Čo je Google+?
- Čo je YouTube?
- Čo je Graf znalostí / Znalostný graf?
- Čo je Odbornosť - Autorita – Dôveryhodnosť (E – A – T)?
- Čo sú Stránky YMYL?
- Čo je Zero-Click?
- Čo je Trest od spoločnosti Google?
Čo sú Reklamy Google (Google Ads)?
Google Ads, predtým známa ako Google AdWords, je reklamná služba vyvinutá spoločnosťou Google, v rámci ktorej používatelia ponúkajú kľúčové slová, aby sa ich reklamy zobrazovali v službe Google a jej reklamnej sieti.
Čo sú Upozornenia Google (Google Alerts)?
Služba oznamovania zmien obsahu. Môžete ju nastaviť tak, aby sledovala rôzne kľúčové slová a frázy a odoslala vám e-mail, keď sa obsah s týmito kľúčovými slovami indexuje. Niektoré z kľúčových slov, ktoré môžete sledovať, sú vaše meno, služba, názov vášho produktu alebo spoločnosti. Môžete to využiť na správu reputácie alebo na budovanie odkazov. Môžete tiež sledovať svoju konkurenciu a sledovať zmeny v jej obsahu.
Čo je Služba Google Analytics?
Webová analytická služba spoločnosti Google, ktorá vám poskytuje presné údaje o používaní vašej webovej lokality. Po pridaní sledovacieho kódu na vašu webovú lokalitu získate podrobné údaje o návštevnosti vašej webovej lokality.
Existuje mnoho možností segmentácie. Pomocou nej môžete sledovať svojich používateľov, ich geografickú polohu, záujmy, zariadenia, ktoré používajú na prístup na vašu webovú lokalitu, čas pobytu na nej a mieru odmietnutia. Môžete tiež získať údaje o množstve návštevnosti, ktorú získavate z odkazov, koľko z nich je priamych a koľko percent z nich je organických.
Nakoniec môžete vidieť, ako si vaša webová lokalita vedie z hľadiska rýchlosti a obsahu.Čo je Automatické dokončovanie Google (Google Autocomplete)?
Funkcia vyhľadávania, ktorá poskytuje návrhy počas zadávania dotazu do vyhľadávacieho poľa. Je to vynikajúci zdroj nápadov na dlhé kľúčové slová, pretože zobrazuje najčastejšie vyhľadávané frázy.
Čo je Google Keyword Planner?
Nástroj na vyhľadávanie kľúčových slov, ktorý je súčasťou služby Google Ads. Môžete ho používať dvoma spôsobmi. Získajte nápady na kľúčové slová na základe slov, fráz alebo adresy URL súvisiacej s vaším podnikaním. Alebo môžete použiť svoj existujúci zoznam kľúčových slov a získať k nemu údaje vrátane priemerného objemu vyhľadávania za posledný rok a očakávaného počtu kliknutí a zobrazení na nasledujúcich 30 dní.
Môžete ho používať bezplatne, na prístup k nemu stačí na stránke https://ads.google.com vybrať položku Nástroje > Plánovanie kľúčových slov.
Čo sú Google Mapy?
Webová služba, ktorá ponúka tradičné cestné mapy, satelitné snímky, 360° panoramatické zobrazenie ulíc a plánovanie trás. Umiestnenie v tejto službe je veľmi dôležité pre vašu lokálnu SEO optimalizáciu, pretože zvyšuje vaše šance na zobrazenie v bohatých výsledkoch nazývaných lokálny balík máp. Do zoznamu sa dostanete, ak máte správne nastavené konto Google My Business.
Čo je Test prispôsobenia pre mobilné zariadenia Google (Google Mobile-Friendly Test)?
V posledných rokoch Google kladie čoraz väčší dôraz na responzívne webové stránky prispôsobené mobilným zariadeniam. Keďže v súčasnosti veľa používateľov surfuje z mobilných telefónov a Google kladie vysoké nároky na dobrý používateľský zážitok, mobilná prívetivosť sa stala dôležitým faktorom hodnotenia.
Pomocou stránky https://search.google.com/test/mobile-friendly môžete otestovať prispôsobenosť všetkých webových stránok svojho webu pre mobilné zariadenia. Poskytne vám skóre a podrobný zoznam problémov (a spôsob ich odstránenia).
Čo je Google My Business?
Pomocou služby Moja firma v službe Google môžete vytvoriť a aktualizovať svoj firemný záznam. Informácie, ktoré tu nastavíte, sa použijú vo výsledkoch miestneho vyhľadávania a zobrazia vašu firmu na mape Google. Použije sa aj na zobrazenie panela Business vpravo od tradičných výsledkov vyhľadávania v SERP. Tento panel bude obsahovať obrázky, polohu na mape, obsah generovaný používateľmi (recenzie), informácie o otváracích hodinách, telefónnu adresu, webovú lokalitu a môže dokonca obsahovať aj graf znalostí relevantný pre vašu firmu.Čo je Google PageSpeed Insights?
Nástroj vytvorený na analýzu obsahu vašej webovej stránky s cieľom určiť rýchlosť stránky a ukázať vám, čo máte urobiť, aby bola rýchlejšia.
Použite nasledujúci odkaz a otestujte rýchlosť svojej stránky https://pagespeed.web.dev/.
Čo je Google Search Console?
Súbor bezplatných nástrojov a zdrojov poskytovaných spoločnosťou Google. Pomocou neho môžete sledovať výkonnosť svojej webovej lokality, odosielať Googlu mapy stránok, zistiť, či na vašej lokalite nie sú nastavené manuálne sankcie, a skontrolovať, či boli indexované všetky vaše stránky.
Prístup k nástroju je tu: https://search.google.com/search-console
Čo sú Trendy Google?
Google Trends je online nástroj, ktorý vám umožňuje kontrolovať popularitu kľúčových slov a fráz. Pomocou grafov zobrazuje objem vyhľadávania za určité časové obdobie. To vám môže pomôcť pri vytváraní stratégie, pretože popularita kľúčových slov sa v priebehu roka mení. Potom môžete vytvárať obsah vtedy, keď popularita a objem vyhľadávania dosahujú vrchol.
Čo sú Usmernenia pre správcov webu Google?
Zbierka osvedčených postupov pri SEO optimalizácii, ktoré vyhľadávačom uľahčia prehľadávanie, indexovanie a pochopenie obsahu vašej webovej stránky. Môžete si ich prečítať tu: https://support.google.com/webmasters/answer/7451184?hl=en
Čo sú Súvisiace vyhľadávania Google?
Osem návrhov v spodnej časti SERP, ktoré súvisia s hľadaným výrazom. Tu uvedené návrhy môžete využiť na inšpiráciu dlhými kľúčovými slovami alebo na zistenie záujmov používateľov.
🤔 Príklad:
Čo je Google+?
Služba sociálnej siete spoločnosti Google, v ktorej si používatelia mohli vytvárať profily, organizovať sa v skupinách na zdieľanie, ktoré sa nazývajú kruhy, a vstupovať do komunít. Spoločnosti a organizácie si mohli založiť stránku Google (podobne ako na Facebooku), aby sa mohli spojiť so svojou fanúšikovskou základňou a komunikovať s ňou. V roku 2019 bola natrvalo vypnutá.
Čo je YouTube?
Najväčšia služba na zdieľanie videí (zároveň druhý najpoužívanejší vyhľadávač) s viac ako 1,5 miliardy používateľov. Možno ju zaradiť aj medzi sociálne médiá a na tento účel ju využívajú najmä tínedžeri. Keďže YouTube používa na zobrazovanie výsledkov vyhľadávač, mnohí tvorcovia obsahu sa pri získavaní divákov spoliehajú na SEO optimalizáciu YouTube. Keďže od februára 2020 je na YouTube každú minútu nahraných viac ako 500 hodín videí, duplicitný obsah na YouTube sa stáva čoraz väčším problémom.
Čo je Graf znalostí / Znalostný graf (Knowledge Graph)?
Znalostný graf je určený na zlepšenie výsledkov vyhľadávania v službe Google a zhromažďuje informácie z viacerých zdrojov. Najlepším príkladom je znalostný panel, box umiestnený napravo od bežných výsledkov vyhľadávania, ktorý obsahuje obrázky, rôzne podrobné informácie a návrhy na ďalšie vyhľadávanie.
Čo je Odbornosť – Autorita – Dôveryhodnosť (E – A – T)?
Ukazovatele kvality stránky od spoločnosti Google, ktoré ovplyvňujú hodnotenie. Svoje skóre E-A-T môžete zvýšiť tým,
- že sa uistíte, že máte dostatočné množstvo obsahu, ktorý je často aktualizovaný a upravovaný (udržiavaný čerstvý),
- máte dobré používateľské prostredie,
- máte dobrú online povesť webovej stránky (používajú ju iné webové lokality ako zdroj relevantných informácií),
- poskytujete prístup k informáciám o vašej spoločnosti a autoroch obsahu
Čo sú Stránky YMYL – Your Money or Your Life – Tvoje peniaze alebo tvoj život?
“Tvoje peniaze alebo tvoj život” je návod na vyhľadávanie v Google. Stránky YMYL sú tie, ktoré obsahujú tipy týkajúce sa napríklad financií, šťastia, zdravia, rodičovstva alebo výživy. Takéto rady môžu mať veľmi veľký vplyv na život jednotlivca a zlé informácie môžu mať nenapraviteľné následky. To je dôvod, prečo je spoločnosť Google voči stránkam YMYL veľmi prísna a posudzuje ich prísne, pričom trvá na vysokej kvalite a spoľahlivosti informácií, aby chránila používateľa.
Čo je Zero-Click?
Vyhľadávacia požiadavka, ktorá neprináša žiadne kliknutia. Vyskytuje sa vtedy, keď používatelia vyhľadávajú reťazec a z nejakého špecifického dôvodu neklikajú na žiadny z výsledkov. Jedným z častých dôvodov, prečo dotaz nedostane žiadne kliknutia, je, že ide o veľmi vysokoúrovňové informačné vyhľadávanie, pri ktorom Google odpovedá na otázku prostredníctvom nejakej formy bohatých výsledkov.
🤔 Príklad: “v ktorom roku sa narodil juraj jakubisko” vráti výsledok, ktorý okamžite odpovie na otázku. V tomto prípade používatelia nemusia klikať na ďalšie skúmanie témy, pretože dostanú presnú a konkrétnu odpoveď priamo v hornej časti výsledkov vyhľadávania.
Čo je Trest od spoločnosti Google (Google Penalty)?
Negatívny vplyv na vaše poradie vo vyhľadávaní v dôsledku manuálnej akcie alebo algoritmickej sankcie. K nim dochádza v dôsledku aktualizácie algoritmu vyhľadávania alebo preto, že ste nedodržali pokyny spoločnosti Google.
Správanie používateľov na internete
- Čo je Miera odskočenia?
- Čo je Miera prekliku?
- Čo je Konverzia?
- Čo je Konverzný pomer?
- Čo je Optimalizácia miery konverzie?
- Čo sú Náklady na akvizíciu?
- Čo sú Náklady na kliknutie?
- Čo sú Náklady na tisíc zobrazení?
- Čo sú Údaje?
- Čo je Priama návštevnosť?
- Čo je Čas zdržania?
- Čo je Hit?
- Čo je Metrika?
- Čo je Jedinečná návšteva?
- Čo je Prihlásenie sa?
- Čo je Odhlásenie sa?
- Čo je Zobrazenie stránky?
- Čo je Zapojenie používateľov?
- Čo je Používateľská skúsenosť?
- Čo je Návšteva?
- Čo je Návštevnosť?
- Čo je Platená návštevnosť?
Čo je Miera odskočenia (Bounce rate)?
Metrika, ktorá ukazuje, koľko návštevníkov prišlo na vašu webovú stránku a hneď potom ju opustilo bez vykonania akejkoľvek akcie alebo prehliadania iných stránok. Platí pravidlo, že čím nižšia je miera odmietnutia, tým lepšie. Vysoký bounce rate (viac ako 70 %) je dôvodom na znepokojenie a môže byť spôsobený mnohými rôznymi problémami, napríklad pomalým načítaním stránky, nekvalitným obsahom, nereagujúcou vstupnou stránkou, používaním príliš veľkého počtu reklám, tým, že vaši návštevníci nenašli vašu stránku relevantnú pre kľúčové slová, ktoré použili, atď.
Čo je Miera prekliku (CTR, Click Through Rate)?
Metrika zobrazujúca percento ľudí, ktorí klikli na vašu reklamu alebo webovú stránku po jej zobrazení v SERP. Vypočíta sa vydelením počtu kliknutí počtom zobrazení.
Čo je Konverzia?
Úkon, ktorým “prinútime” používateľa vykonať požadovanú akciu. Ako príklad možno uviesť každú registráciu návštevníka webovej stránky, stiahnutie vašej elektronickej knihy, kliknutie na odkaz z vášho e-mailu alebo interakciu s našou CTA.
Čo je Konverzný pomer?
Percento používateľov, ktorí dokončili požadovaný cieľ (uskutočnili konverziu) zo všetkých používateľov, ktorí videli vašu reklamu/webovú stránku/e-mail/CTA, ktorá bola určená na konverziu návštevníkov.
Čo je Optimalizácia miery konverzie (Conversion Rate Optimization, CRO)?
Používanie rôznych taktík na zvýšenie percenta návštevníkov webových stránok, ktorí sa premenia na zákazníkov. SEO a CRO idú ruka v ruke a ideálne sa dopĺňajú. SEO má za cieľ prilákať návštevnosť na webovú stránku a taktiky CRO majú za cieľ konvertovať a zabezpečiť, aby webová stránka generovala príjmy. Poznatky a údaje z CRO by sa mali využívať aj na vyhľadávanie problémov a vykonávanie SEO.
Čo sú Náklady na akvizíciu (CPA, Cost Per Acquisition)?
Online cenový model, pri ktorom platíte, keď používateľ vykoná určitú akciu. Príkladom akvizície môže byť predaj, stiahnutie, registrácia, návšteva vášho webu alebo niečo iné.
Čo sú Náklady na kliknutie (Cost Per Click, Pay Per Click, PPC)?
Spôsob platby používaný službou Google Ads, pri ktorom sa cena reklamy odvíja od počtu kliknutí na reklamu.
Čo sú Náklady na tisíc zobrazení (CPM, Cost Per Mille)?
Cenový model používaný službou Google Ads, pri ktorom platíte za každých tisíc zobrazení vašej reklamy.
Čo sú Údaje (Dáta)?
V skratke, informácie. Z hľadiska SEO zvyčajne poukazujú na analytické informácie, ktoré sa používajú na určenie toho, kto sú naši návštevníci a ako interagujú s našou webovou stránkou.
Čo je Priama návštevnosť?
Počet návštev vašej webovej stránky, pri ktorých návštevník zadal do webového prehliadača vašu presnú webovú adresu (URL).
Čo je Čas zdržania (Dwell Time)?
Je to čas, ktorý návštevník strávi na vašej webovej stránke po kliknutí na ňu v SERP. Dlhší čas je lepší, pretože ukazuje, že návštevník našiel relevantný a zaujímavý obsah. Ak je čas zotrvania veľmi krátky, považuje sa za odskok (bounce).
Čo je Hit (Zásah)?
Každé vyžiadanie súboru z webového servera sa považuje za zásah. Patria sem súbory HTML, obrázky, videá, grafika, tlačidlá atď. Jedna webová stránka má v priemere 15 zásahov.
Čo sú Dojmy / Impresie (Impressions)?
Každé zobrazenie reklamy na obrazovke používateľa alebo zobrazenie webovej lokality v SERP sa počíta ako impresia.
Čo je Metrika (Metric)?
Merná jednotka určená na sledovanie výkonnosti webovej stránky. Najdôležitejšie metriky SEO sú organická návštevnosť, miera odskočenia, poradie kľúčových slov, počet spätných odkazov, CTR, rýchlosť načítania stránky atď.
Čo je Jedinečná návšteva?
Keď používateľ prvýkrát príde na vašu webovú stránku a pokračuje v jej prehliadaní. Ak sa návštevník s rovnakou IP adresou vráti neskôr, nebude započítaný do počtu jedinečných návštev.
Čo je Prihlásenie sa (Opt-In)?
Jasný súhlas používateľa/zákazníka, že obchodník môže posielať priame správy (zvyčajne e-maily). V mnohých krajinách platia jasné právne predpisy týkajúce sa posielania priamych správ a za posielanie nevyžiadaných obchodných správ môžete dostať vysokú pokutu. Preto by ste mali svojich zákazníkov pred zaradením do zoznamu adresátov požiadať o súhlas so zasielaním informačných bulletinov, propagačných materiálov alebo akýchkoľvek iných e-mailov. Potom máte povolené posielať e-maily, kým sa používateľ neodhlási.
Čo je Odhlásenie sa (Opt-Out)?
Jasné vyhlásenie používateľa, ktorý chce byť odstránený z emailového zoznamu. Zvyčajne sa vykonáva prostredníctvom tlačidla na odhlásenie v samotnom emaile alebo úpravou nastavení v profile. Vo väčšine krajín je zavedená legislatíva, ktorá zaväzuje odosielateľa dať používateľovi jasnú možnosť prestať dostávať ďalšie komerčné e-maily.
🤔 Príklad:
Čo je Zobrazenie stránky?
Požiadavka na načítanie stránky webovej lokality. Jednoduchšie povedané, zobrazenie stránky nastáva zakaždým, keď návštevník načíta určitú stránku. Sleduje sa to pomocou sledovacieho kódu služby Google Analytics a ak návštevník znovu načíta tú istú stránku, počíta sa to ako ďalšie zobrazenie stránky.
Čo je Zapojenie používateľov (User engagement)?
Metrika, ktorá opisuje, ako dobre webová stránka dokáže udržať pozornosť návštevníka a udržať ho pri prehliadaní webovej stránky.
Čo je Používateľská skúsenosť (User Experience)?
Používateľská skúsenosť je faktor hodnotenia vo vyhľadávači, ktorý opisuje, ako ľahko alebo príjemne sa používa produkt (napríklad webová lokalita) alebo služba. Faktory, ktoré ovplyvňujú používateľskú skúsenosť, sú
- jednoduchosť a použiteľnosť používateľského rozhrania
- štruktúry stránok
- rýchlosť stránok
- responzivita (vhodnosť pre mobilné zariadenia)
Tieto faktory ovplyvňujú tak ľudských návštevníkov, ako aj vyhľadávače a majú vplyv na našu SEO.
Čo je Návšteva?
Návšteva vzniká zakaždým, keď používateľ príde na vašu stránku a pokračuje v jej prehliadaní a interakcii s ňou. Návšteva sa započíta bez ohľadu na to, či daná osoba navštívila vašu stránku už predtým, pokiaľ čas medzi návštevami nie je kratší ako 30 minút.
Čo je Návštevnosť (Traffic)?
Bežný termín SEO označujúci všetkých návštevníkov prichádzajúcich na vašu webovú stránku. Medzi typy návštevnosti patria:
- priama
- organická
- platená
- odkazovaná
Čo je Platená návštevnosť?
Akákoľvek prichádzajúca návštevnosť na vašu webovú lokalitu, ktorá vznikla kliknutím alebo ťuknutím na reklamu, za ktorú platíte. Je to veľmi obľúbená stratégia, pretože výsledky sú takmer okamžité. Dve známe platformy platenej návštevnosti sú Google Ads a Facebook.
Google aktualizácie
- Čo je Aktualizácia algoritmu?
- Čo je Google Panda?
- Čo je Google Penguin?
- Čo je Top Heavy?
- Čo je Google Pirate?
- Čo je Google Hummingbird?
- Čo je Google Pigeon?
- Čo je Aktualizácia služby Google pre mobilné zariadenia?
- Čo je Google RankBrain?
- Čo je Google Possum?
- Čo je Google Fred?
- Čo je Algoritmická pokuta?
Čo je Aktualizácia algoritmu?
Akákoľvek zmena algoritmov vyhľadávania alebo systému hodnotenia spoločnosti Google. To zahŕňa nové pravidlá alebo úpravy už platných pravidiel. Často sa vyskytujú malé aktualizácie, ktoré zostanú nepovšimnuté, ale počas roka sa objaví niekoľko veľkých aktualizácií, ktoré môžu mať veľký vplyv na vaše umiestnenie. Medzi hlavné aktualizácie za posledných niekoľko rokov patria Panda, Penguin, Pirate, Hummingbird, Pigeon, Mobile Friendly, RankBrain, Possum a Fred.
Čo je Google Panda?
Významná algoritmická aktualizácia systému vyhľadávania a hodnotenia Google. Bola vydaná vo februári 2011 a zameriava sa na kvalitu obsahu webových stránok a znižuje hodnotenie webových stránok s duplicitným, plagiátorským, slabým alebo nekvalitným obsahom.
Čo je Google Penguin?
Významná algoritmická aktualizácia systému vyhľadávania a hodnotenia Google. Vydaná v apríli 2012. Táto aktualizácia podrobne skúma profil odkazov s cieľom identifikovať a znížiť poradie webových stránok, ktoré používajú manipulatívne a spamové odkazy a príliš optimalizovaný anchor text.
Čo je Top Heavy?
Aktualizácia algoritmu Google (vydaná v roku 2012), ktorá znižuje hodnotenie webových stránok, ktoré majú príliš veľa reklám nad záhybom.
Čo je Google Pirate?
Významná algoritmická aktualizácia systému vyhľadávania a hodnotenia Google. Vydaná v októbri 2014., znižuje hodnotenie webových stránok, ktoré mali pirátsky obsah k dispozícii návštevníkom.
Čo je Google Hummingbird?
Významná algoritmická aktualizácia systému vyhľadávania a hodnotenia spoločnosti Google. Vydaná v auguste 2013. Zlepšuje výsledky vyhľadávania porovnávaním so zámerom používateľa namiesto zamerania sa na presnú zhodu kľúčových slov.
Čo je Google Pigeon?
Významná algoritmická aktualizácia systému vyhľadávania a hodnotenia spoločnosti Google. Bola vydaná v roku 2014.
Prepojila webové vyhľadávanie Google a Google Map a začala používať polohu ako kľúčový faktor pri hodnotení.
Čo je Aktualizácia služby Google pre mobilné zariadenia (Mobile-friendly)?
Významná algoritmická aktualizácia systému vyhľadávania a hodnotenia spoločnosti Google. Táto aktualizácia, ktorá bola vydaná v apríli 2015, znižuje hodnotenie webových stránok, ktoré nie sú optimalizované pre zobrazovanie na mobilných zariadeniach.
Čo je Google RankBrain?
Významná algoritmická aktualizácia systému vyhľadávania a hodnotenia Google, ktorá bola vydaná v októbri 2015. RankBrain je súčasťou algoritmu Google a nadväzuje na to, čo začala už aktualizácia Hummingbird, a to využívaním strojového učenia a umelej inteligencie pri interpretácii vyhľadávacích dotazov.
Čo je Google Possum?
Významná algoritmická aktualizácia systému vyhľadávania a hodnotenia spoločnosti Google. Bola vydaná v septembri 2016 a ešte viac zohľadňuje polohu vyhľadávača.
Čo je Google Fred?
Významná algoritmická aktualizácia systému vyhľadávania a hodnotenia spoločnosti Google. Bola vydaná v marci 2017 a odstraňuje hodnotenie vstupných stránok a webových stránok vytvorených len s cieľom naplniť ich reklamami a partnerskými odkazmi.
Čo je Algoritmická pokuta (Algorithmic Penalty)?
Proces potlačenia vašej webovej stránky v SERP, ktorý znižuje pozíciu vašich kľúčových slov vo vyhľadávaní. Je ťažké si ju všimnúť, pokiaľ nesledujete výrazný pokles návštevnosti vašej webovej stránky. Jediný spôsob, ako sa jej zbaviť, je pokúsiť sa nájsť všetky problémy, ktoré nemusia byť v súlade s usmerneniami spoločnosti Google, a odstrániť ich.
Obsah na internete
- Čo je Obsah?
- Čo je Bannerová slepota?
- Čo je Výzva na akciu?
- Čo je Clickbait?
- Čo je Systém správy obsahu?
- Čo je Obsahový marketing?
- Čo je Syndikácia obsahu?
- Čo je Skopírovaný obsah?
- Čo je Základný obsah?
- Čo je Kurátorský obsah?
- Čo je Duplicitný obsah?
- Čo je Odborný dokument?
- Čo je Obsah vytvorený používateľom?
- Čo je Virálny obsah?
- Čo je Zrkadlová stránka?
- Čo sú Stop slová?
- Čo sú Štruktúrované údaje?
- Čo je Infografika?
- Čo je Tenký obsah?
- Čo je Vstupná stránka?
- Čo je Cieľová stránka?
- Čo je Osirotená stránka?
- Čo je Používateľské rozhranie?
- Čo je Používateľsky prívetivé?
- Čo je Záhyb?
- Čo je Strana s rozstrekom?
- Čo je AMP alebo Zrýchlené mobilné stránky?
- Čo sú Intersticiálne reklamy?
- Čo je Čerstvosť?
- Čo je Atribút Hreflang?
- Čo je Syndikácia v sociálnych sieťach?
- Čo je Magnet na potenciálnych zákazníkov?
- Čo je Stránka prispôsobená mobilným zariadeniam?
Čo je Obsah?
Obsah sú všetky informácie dostupné na webovej lokalite. Zahŕňa text, obrázky, videá a animácie. Z hľadiska SEO je obsah hlavným faktorom pri priťahovaní návštevnosti a ovplyvňovaní používateľského zážitku.
Čo je Bannerová slepota?
Známy jav, ktorý opisuje tendenciu ľudí ignorovať prvky na webových stránkach, ktoré považujú za reklamu. Používatelia považujú reklamy za rušivé a nezmyselné a filtrujú ich pri prezeraní stránky, keď hľadajú niečo dôležité.
Čo je Výzva na akciu (Call to Action)?
Termín SEO, ktorý označuje nejaký spúšťač na webovej stránke (zvyčajne tlačidlo) určený na získanie okamžitej reakcie návštevníka webovej stránky. Tieto spúšťače zvyčajne používajú rozkazovacie slová, ktoré majú návštevníkov presvedčiť, aby vykonali určitý úkon, ako napríklad Kúpiť, Zaregistrovať sa, Napíšte teraz, Zavolať, Zaregistrovať sa. Jasná výzva na akciu na vašej vstupnej stránke zlepšuje SEO, pretože pomôže návštevníkom určiť, aký je ich ďalší krok, čím sa zvýši ich čas strávený na webovej stránke a zníži sa miera odchodov.
Čo je Clickbait?
Odkaz, ktorý má používateľa nalákať, aby naň klikol. Tieto odkazy používajú buď anchor text, alebo značky titulkov, ktoré hrajú na zvedavosť používateľa. Použitím slov a fráz ako neuveriteľné, úžasné, “musíte vidieť” a “neuveríte” majú tieto odkazy šancu zvýšiť CTR. Použitie clickbaitu môže zvýšiť návštevnosť vašej webovej stránky, ale najprv si ho premyslite, aby ste sa uistili, že je vhodný pre vašu konkrétnu oblasť podnikania.
Čo je Systém správy obsahu (CMS, Content Management System)?
CMS je dynamická webová lokalita, na ktorej môže obsah upravovať, aktualizovať a udržiavať viacero používateľov. Sú jednoduché na naučenie a ľahko sa nastavujú. Jedným z najobľúbenejších príkladov CMS je WordPress. Z hľadiska SEO ide o určitý kompromis – webovú lokalitu možno pomocou šablón nastaviť za niekoľko minút, ale pre hlbšiu kontrolu nad kódom aj tak potrebujete programátora. Po použití šablóny sa teda zmeny vykonávajú ťažšie. Na druhej strane je to ideálne pre ľudí, ktorí nemajú chuť zaoberať sa kódom. Existuje množstvo pluginov SEO, ktoré môžete použiť na pomoc pri činnostiach SEO.
Čo je Obsahový marketing?
Marketingová metóda, ktorá sa zameriava na vytváranie a zdieľanie vysokokvalitných a hodnotných informácií online (vo forme videa, zvuku alebo textu). Cieľom je vzbudiť záujem a byť vnímaný ako dôveryhodný zdroj, aby ste získali väčšiu viditeľnosť a zvýšili povedomie o značke.
Čo je Syndikácia obsahu?
Metóda, pri ktorej je obsah opätovne publikovaný na inom webe, takže môžeme osloviť nové publikum, zvýšiť návštevnosť a budovať odkazy.
Táto stratégia však spadá do kategórie duplicitného obsahu, čo znamená, že ak má iná stránka väčšiu autoritu, môže sa umiestniť vyššie ako váš vlastný príspevok. Napriek tomu, že ide o stratégiu s nízkym úsilím a potenciálne vysokým prínosom, pred jej použitím by ste mali preskúmať všetky výhody a nevýhody.
Čo je Skopírovaný obsah?
Kopírovaný obsah je obsah, ktorý bol skopírovaný z iného zdroja. Niekedy ide len o časti obsahu, inokedy o celé stránky, ktoré boli porozdeľované a potom vložené dohromady, čím vzniklo niečo zdanlivo nové. Niektoré slová môžu byť nahradené synonymami alebo jedno slovo môže byť nahradené iným v celom texte pomocou funkcie “nájsť a nahradiť”. Ide o rizikovejšiu verziu duplicitného obsahu, pretože môže mať za cieľ zavádzať vyhľadávače a môže byť príčinou, ktorá na vás upriami pozornosť vyhľadávača.
Čo je Základný obsah?
Najdôležitejšie a najrozsiahlejšie články na vašej webovej stránke. Sú kvalitné, ľahko čitateľné a pokrývajú všetko, čo je v danej téme dôležité. Zvyčajne sú to uzlové články, ktoré sú stredobodom vašej odkazovej štruktúry, na ktorú odkazujú a na ktorú sa viažu mnohé vaše webové stránky.
Ak používate WordPress, môžete príspevok označiť ako základný obsah pomocou doplnku Yoast.
Čo je Kurátorský obsah?
Obsah, ktorý sme nevytvorili my, ale považujeme ho za veľmi dôležitý a cenný pre našich návštevníkov. Potom ho usporiadame a prezentujeme im ho.
Cieľom je vytvoriť znalostné centrum, ktoré budú používatelia často navštevovať, aby získali informácie o svojej podnikateľskej oblasti, čím sa z vás stane influencer a expert.
Čo je Duplicitný obsah?
Duplicitný obsah je podstatný blok obsahu, ktorý sa nachádza na viac ako jednej webovej stránke (v rámci tej istej domény alebo na rôznych doménach).
Problémom duplicitného obsahu je, že keď ho robot vyhľadávača nájde, nedokáže určiť, ktorá doména má väčšiu relevanciu v danej oblasti. Duplicitný obsah sa však bežne vyskytuje aj v rámci jednej stránky. Napríklad ak máte samostatnú mobilnú alebo lokálnu verziu webovej stránky. V takom prípade by ste mali vybrať stránku, ktorá bude originálna, a na všetky ostatné pridať kúsok kódu (rel=canonical), ktorý bude vyhľadávače jasne odkazovať na pôvodnú verziu.
Čo je Odborný dokument?
Nepripojená webová stránka s odkazmi z mnohých tematicky súvisiacich centier. Odborné dokumenty používa algoritmus Hilltop spoločnosti Google na určenie relevancie. Tieto expertné dokumenty môžu byť informačne bohaté pdf, elektronické knihy alebo webové stránky s návodmi na určitú tému.
Čo je Obsah vytvorený používateľom (User Generated Content, UGC)?
Akýkoľvek typ obsahu, ktorý zverejňujú používatelia webovej lokality. Patria sem komentáre, recenzie, obrázky, videá a príspevky na sociálnych sieťach a ďalšie. Obsah vytváraný používateľmi posilňuje SEO, pretože v tom, čo zverejňujú, často používajú dlhé kľúčové slová a súvisiace odkazy. Zvyšuje tiež vaše sociálne signály a poskytuje vám inšpiráciu pre nové kľúčové slová a obsah.
Čo je Virálny obsah?
Médium (článok, obrázok, video, tweet), ktoré sa v krátkom čase stane veľmi populárnym. Tento obsah sa rýchlo šíri internetom a získava spätné odkazy a lajky a zdieľania na sociálnych sieťach.
Čo je Zrkadlová stránka?
Úplná kópia webovej lokality umiestnená na inej adrese URL. Používajú sa vtedy, keď pôvodná webová lokalita generuje príliš veľkú návštevnosť na to, aby ju server zvládol. Zrkadlové lokality slúžia obyvateľom na rôznych miestach (rôznych kontinentoch) a zabezpečujú dobrú používateľskú skúsenosť a rýchle načítanie stránok.
Čo sú Stop slová (Stop Words)?
Ide o najčastejšie používané slová v danom jazyku. V slovenčine sú to a, v, sa, na, je, že … (zoznam 1000 najčastejšie vyskytujúcich sa slov v slovenčine). Vyhľadávače boli naprogramované tak, aby ich ignorovali, preto sa odporúča vylúčiť ich v adresách URL, názvoch obrázkov, kotvových textoch a podobne, pokiaľ to nepoškodí vašu čitateľnosť.
Čo sú Štruktúrované údaje?
Štruktúrované dátové značky pridané do jazyka HTML vašej webovej stránky pomáhajú botovi vyhľadávača poukázať na prvky, ktoré obsahujú cenné informácie pri určovaní obsahu webovej stránky. V roku 2011 sa Schema.org spojila so spoločnosťami Google, Bing, Yahoo a Yandex, aby vytvorili zoznam štandardných štruktúrovaných údajov, ktoré budú podporovať a zobrazovať vo svojich výsledkoch vyhľadávania SERP.
Čo je Infografika?
Metóda vizuálnej prezentácie informácií určená na jednoduché a rýchle čítanie. Sú pútavejšie ako tradičný článok, pretože jednoduchým spôsobom sprostredkúvajú zložité údaje. Tento typ obsahu sa viac zdieľa, jeho vytvorenie zaberie menej času a získava viac prirodzených odkazov.
Čo je Tenký obsah?
Vo svojej podstate je tenký obsah definovaný ako obsah, ktorý používateľovi neponúka takmer žiadnu hodnotu. Môže to byť čokoľvek od stránok s veľmi malým množstvom textu, počítačom vytvoreného obsahu, duplicitných stránok, skopírovaných stránok, nekvalitných partnerských stránok alebo vstupných stránok.
Najčastejšie stratégie pri riešení problému s tenkým obsahom sú:
- odstrániť ho
- nastaviť hodnotu metaznačky robots na noindex
- aktualizovať ho zmysluplným relevantným obsahom
- presmerovať ho pomocou HTTP stavového kódu 301
Čo je Vstupná stránka (Doorway Page)?
Tieto stránky sú vytvorené s cieľom manipulovať s vyhľadávačom a získať vysokú pozíciu pre určité frázy a kľúčové slová, pričom ich obsah je v skutočnosti nekvalitný. Tieto stránky sú vytvorené na generovanie príjmov z reklám a affiliate odkazov.
Čo je Cieľová stránka (Landing page)?
Konkrétna stránka, ktorá sa zobrazí po kliknutí návštevníka na odkaz. Tieto stránky sú optimalizované na propagáciu a konverziu a zvyčajne sú spojené s marketingovou kampaňou. V rámci SEO môže mať každá vstupná stránka rôzne kľúčové slová a podľa toho sú optimalizované.
Čo je Osirotená stránka (Orphan Page)?
Stránka na webovej lokalite, na ktorú nesmerujú žiadne odkazy. Vyhľadávací robot ich nemôže nájsť, takže sú pre SEO nepoužiteľné.
Čo je Používateľské rozhranie (User Interface)?
Všetko, čo sa zobrazuje na vašej webovej lokalite a s čím môže používateľ interagovať. Používateľské rozhranie musí byť:
- jednoduché (vyhýbajte sa zbytočným prvkom)
- prehľadné (používajte farby, veľkosti a rozloženie na vytvorenie hierarchie a zvýšenie prehľadnosti)
- konzistentné (reagujte rovnako na činnosť používateľa)
- intuitívne (funguje tak, ako používateľ očakáva, v podstate podobne ako väčšina iných webových stránok).
Vytvorenie pozitívneho dojmu na našich návštevníkov a poskytnutie im dobrého používateľského zážitku je cieľom používateľského rozhrania. Keďže ide o faktory, ktoré ovplyvňujú čas zotrvania a zapojenie používateľa, sú kľúčové pre SEO.
Čo je Používateľsky prívetivé (User-Friendly)?
Ľahko sa používa a nie je ťažké sa ho naučiť alebo pochopiť.
Čo je Záhyb (The Fold)?
Časť webovej stránky, ktorú návštevník vidí bez posúvania. Je to prvý dojem, ktorý návštevník získa, a môže ovplyvniť mieru odchodu a čas zotrvania na stránke. Niektoré z osvedčených postupov, pokiaľ ide o umiestnenie nad záhybom, zahŕňajú:
- uistite sa, že je viditeľný váš najpútavejší obsah
- úvodné stránky, ktoré sa používajú na konverziu, by tu mali mať CTA
- vždy ukážte náznak obsahu pod záhybom, aby návštevník neodišiel omylom v domnení, že videl všetko, čo mal vidieť
Čo je Strana s rozstrekom (Splash Page)?
Úvodná stránka na webovej lokalite, ktorá zvyčajne obsahuje veľký obrázok alebo video, malé množstvo obsahu (napríklad názov značky) a tlačidlo na pokračovanie na skutočný obsah (“vstúpiť na stránku”). Používa sa ako úvodná stránka webovej lokality a má prezentovať a propagovať značku.
Existuje niekoľko dôvodov, prečo sú zlým nápadom, pokiaľ ide o SEO:
- kvalitný obsah je jedným z najdôležitejších faktorov hodnotenia a splash stránky ho majú málo alebo žiadny
- úvodná stránka je najpoužívanejšou adresou URL pre spätné odkazy, takže málo výkonná úvodná stránka bude mať negatívny vplyv na autoritu vašich odkazov
- obrázky a videá na veľkej obrazovke sa môžu načítavať pomaly a negatívne ovplyvniť rýchlosť načítania stránky, čo spôsobuje, že návštevníci odskakujú
Čo je AMP alebo Zrýchlené mobilné stránky (Accelerated Mobile Pages)?
AMP je open-source (s verejne dostupným kódom) rámec HTML vyvinutý v rámci projektu AMP Open Source Project s cieľom zvýšiť rýchlosť načítania webových stránok a optimalizovať webové stránky pre mobilné zariadenia. Mobilné stránky vytvorené vo formáte AMP majú obmedzenia pre svoje HTML/CSS a JavaScript a sú automaticky ukladané do vyrovnávacej pamäte Google AMP. Výsledkom sú často stránky, ktoré sa načítajú okamžite, keď používateľ vykoná vyhľadávanie na mobilnom zariadení.
Čo sú Intersticiálne reklamy?
Rušivá, propagačná stránka, ktorá je vložená do bežného obsahu webovej stránky
🤔 Príklad: Vyskakovacie okno alebo lightbox, ktorý pokrýva celú webovú stránku a ktoré musí návštevník manuálne zavrieť, aby mohol pokračovať v prehliadaní. To sťažuje prístup k obsahu a znižuje používateľský zážitok. Mať takúto reklamu okamžite alebo krátko po kliknutí používateľa na váš odkaz v SERP na mobilnej stránke môže mať za následok sankciu.
Fun fact: Ethan Zuckerman, muž, ktorý vynašiel tento typ reklám, sa za to v roku 2014 ospravedlnil svetu.
Čo je Čerstvosť?
Jeden zo signálov hodnotenia Google. Nový alebo nedávno aktualizovaný obsah sa považuje za čerstvý a Google ho hodnotí pozitívne. Samozrejme, existuje obsah, ktorý sa nemusí aktualizovať každý deň, aby bol relevantný, pričom obsah, ktorý sa týka trendov, noviniek, horúcich tém, aktualizácií a opakujúcich sa udalostí, sa musí pravidelne obnovovať. Google kontroluje trendy a nárasty v objeme vyhľadávania pre kľúčové slovo a až potom určí, nakoľko je preň relevantná čerstvosť.
Čo je Atribút Hreflang?
Atribút hreflang sa používa na označenie stránok viacjazyčného webu. Pomocou tohto atribútu môžete zabezpečiť, aby sa používateľom stránka zobrazila v správnom jazyku na základe jazyka, ktorý použili vo svojej požiadavke. Niekedy máte webovú lokalitu, ktorá má rovnaký obsah pre rôzne lokality (napríklad Spojené kráľovstvo a USA) s malými odchýlkami, ako je napríklad mena. Týmto spôsobom dáte spoločnosti Google vedieť, pre ktorú lokalitu alebo jazyk je táto webová stránka optimalizovaná.
Nezabúdajte však, že stále budete musieť pracovať na budovaní odkazov pre každú webovú stránku, aby ste sa uistili, že má dostatočnú autoritu na zobrazenie v požadovanej lokalite.
Čo je Syndikácia v sociálnych sieťach (Social Syndication)?
Metóda syndikácie obsahu, pri ktorej distribuujeme obsah, ktorý sme vytvorili, na stránky sociálnych médií s cieľom zvýšiť dosah na publikum a vytvoriť rozruch.
Čo je Magnet na potenciálnych zákazníkov (Lead magnet)?
Vzťahuje sa na obsah, ktorý sa používa na povzbudenie potenciálnych zákazníkov, aby zanechali svoj e-mail alebo iné kontaktné údaje.
🤔 Príklad: Najbežnejším príkladom použitia magnetu na získanie kontaktov je ponuka bezplatnej elektronickej knihy výmenou za e-mail používateľa. Takto získané zoznamy e-mailov sa potom používajú v ďalších digitálnych marketingových stratégiách. Táto stratégia generovania leadov do veľkej miery závisí od SEO a je slušným spôsobom zvyšovania miery konverzie.
Čo je Stránka prispôsobená mobilným zariadeniam (Mobile-Friendly Website)?
Webové stránky optimalizované na zobrazenie na mobilnom zariadení. To sa dá dosiahnuť dvoma spôsobmi: buď vytvorením mobilnej verzie webovej stránky, alebo jej prispôsobením (webová stránka sa zmenší alebo zmení svoje rozloženie podľa veľkosti obrazovky zariadenia). V dnešnej dobe sa zo SEO hľadiska (aj technologicky) preferuje druhý spôsob.
Marketingové výrazy
Čo je Kľúčový ukazovateľ výkonnosti (KPI)?
Kľúčový ukazovateľ výkonnosti je metrika, ktorú si stanovíte na meranie toho, ako efektívne vaša firma alebo tím dosahuje obchodný cieľ
🤔 Príklad: Niekoľko príkladov KPI v odvetví SEO je mesačná organická návštevnosť, kľúčové slová v top 3 SERP, miera udržania, počet spätných odkazov a mnoho, mnoho ďalších.
Čo je Hosťovské prispievanie (Guest Posting)?
Metóda budovania odkazov, pri ktorej napíšete článok na blog alebo prispejete nejakým obsahom alebo citátom a na oplátku získate odkaz na svoju webovú stránku. Musíte sa uistiť, že webová stránka zodpovedá téme vašej webovej stránky. Mnoho spätných odkazov z nesúvisiacich webových stránok by mohlo zmiasť vyhľadávacieho robota, keď sa snaží určiť tému a relevantnosť vašej webovej stránky.
Čo je Oslovenie e-mailom (E-mail Outreach)?
Dôležitá súčasť procesu budovania odkazov, ktorá pozostáva z nájdenia príležitostí na spätný odkaz a následného kontaktovania stránky, aby poskytli odkaz na jednu z vašich webových stránok. Medzi príležitosti na spätný odkaz môžu patriť:
- stránka s nefunkčným odkazom v článku, ktorý zodpovedá téme jednej z vašich webových stránok,
- webové stránky, ktoré sú relevantné pre vašu oblasť podnikania, s vysokou autoritou domény, nízkym množstvom odchádzajúcich odkazov a možnosťou byť zahrnutí do tela obsahu ako relevantný zdroj,
- webová stránka, pre ktorú by ste mohli napísať hosťovský príspevok,
- spoločnosť alebo osoba, ktorú ste spomenuli vo svojom obsahu,
- spoločnosť alebo osoba, ktorá spomenula vás na svojej webovej stránke
Čo je Outreach Marketing?
Ide o typ marketingu, v rámci ktorého vyhľadávame jednotlivcov / spoločnosti / organizácie, ktoré majú rovnakú špecializáciu v našom odvetví a pre ktoré by mohla byť naša ponuka cenná (tou môžu byť produkty a služby alebo obsah). Tento typ prístupu je veľmi cielený a personalizovaný.
Musíme vytvoriť reálne spojenie medzi ľuďmi, inak riskujeme, že náš e-mail bude jednoducho klasifikovaný ako spam.
Medzi techniky outreach marketingu, ktoré sa používajú v záujme SEO, patrí oslovovanie e-mailmi alebo blogerov na účely budovania odkazov.
Čo je Ťahový kanál (Pull channel)?
Kanály používané na prilákanie zákazníkov k vášmu produktu alebo službe. Medzi ne zvyčajne patria vyhľadávače a databázy, ako napríklad Google, Bing alebo YouTube.
Čo je Pull Marketing?
Marketingový prístup, ktorý sa snaží prilákať zákazníkov pomocou nenápadných metód. Potenciálny zákazník je v rozhodovacej fáze nákupného procesu a aktívne vyhľadáva výrobok alebo službu. Musíme sa len uistiť, že sa pred ním v tom čase zobrazí náš produkt, a to dosiahneme optimalizáciou na rovnaké kľúčové slová, ktoré potenciálny zákazník zadáva do vyhľadávacieho riadku, keď sa snaží nájsť hľadaný produkt alebo službu.
Táto stratégia má vyššiu mieru konverzie ako tradičný (push) marketing a často vytvára verných zákazníkov alebo priaznivcov.
Čo je Push Channel?
Kanály používané na zobrazenie vášho produktu pred potenciálnym zákazníkom bez ohľadu na to, či si vyžiadal informácie alebo nie. Patria sem reklamy v sociálnych médiách, YouTube a v sieti Google Display Network.
Čo je Push marketing?
Pri tomto marketingovom prístupe sa snažíte presadiť správu zobrazením reklamy potenciálnemu zákazníkovi bez toho, aby o ňu najskôr prejavil záujem. Ide o reklamy pred videom v službe YouTube, bannery a vyskakovacie okná na webových stránkach alebo akékoľvek iné nechcené zobrazenie vášho produktu alebo služby.
Je to veľmi tradičný spôsob marketingu a často sa používa, pretože je lacnejší ako alternatíva pull. Na druhej strane sa považuje za rušivý, takže mnohí používatelia internetu si vytvoria niečo, čo sa nazýva “bannerová slepota”, keď zámerne ignorujú všetko, čo vyzerá ako reklama.
Čo je Návratnosť investícií (Return On Investment, ROI)?
Ukazovateľ ziskovosti alebo podrobnejšie percento zisku dosiahnutého z konkrétnej investície. Používa sa ako ukazovateľ výkonnosti, pri investičných rozhodnutiach a na hodnotenie investičných príležitostí.
Percento návratnosti investície sa vypočíta vydelením čistého zisku celkovou investíciou a vynásobením 100.
Čo je Sociálny dôkaz (Social Proof)?
Sociálny dôkaz je psychologický jav, pri ktorom ľudia kopírujú konanie iných, keď sa cítia neisto. Keď sú konfrontovaní s novou situáciou, vyhodnocujú ju na základe konania iných ľudí a napodobňujú ich správanie v domnienke, že to musí byť správna reakcia
🤔 Príklad: V marketingu je to zvyčajne dôkaz, že ľudia si zakúpili výrobok, prípadne službu a boli s ňou spokojní. Môže to byť recenzný článok od odborníka, počet lajkov, ktoré má stránka spoločnosti na Facebooku, alebo priemerné hodnotenie výrobku, ak by sme mali spomenúť najčastejšie príklady a tie, ktoré sa najľahšie zbierajú pre každú spoločnosť.
Fuh a sme na konci. To dalo zabrať!
Dúfame, že sa vám náš extenzívny SEO slovník páči a že ste našli to, čo ste hľadali.
Teraz už ovládate všetky dôležité SEO výrazy a nemusíte sa obávať komunikácie so SEO agentúrou.
Slovník sa budeme snažiť udržiavať aktuálnym a rozširovať ho.
V prípade, že ste nenašli čo ste hľadali, napíšte nám a my výraz do slovníka doplníme!