Táto stránka používa cookies. Cookies sú uložené vo vašom prehliadači a slúžia na rozpoznávanie opakovaných návštev webu, uloženie nastavení a tiež analýzu návštevnosti.
Už vieme, že XML mapa stránok je určená pre vyhľadávače. Pre návštevníkov webovej lokality je určená iná mapa stránok. Pozrime sa spoločne na to, v čom spočíva a čo je HTML mapa stránok.
HTML mapa stránok zahŕňa každú stránku na vašej webovej lokalite. Predstaviť si ju môžete ako obsah. Na rozdiel od XML mapy stránok, ktorá je určená pre vyhľadávače, HTML mapa stránok slúži používateľom a návštevníkom webových lokalít. Pomáha im získať prehľad o štruktúre vašej webovej lokality a orientovať sa na všetkých podstránkach. Vizuálne sa HTML mapa stránok podobá navigačnej lište, kde sú otvorené všetky karty a kde môžete kliknúť na každý odkaz, aby ste sa dostali na príslušnú stránku. Každá webová stránka na webovej lokalite, od najvyššej úrovne po nižšie úrovne, je súčasťou HTML mapy stránok a vytvára všeobecný obraz o webovej lokalite.
Aký je rozdiel medzi HTML a XML mapou stránok?
Cieľom HTML mapy stránok je to, aby používatelia mohli prechádzať na požadované stránky v rámci webovej lokality. XML mapa stránok sa generuje pre vyhľadávacie nástroje na indexové prehľadávanie. Na rozdiel od XML mapy stránok, HTML mapa stránok je viditeľná pre používateľov. HTML mapa stránok sa nedá automaticky aktualizovať, zatiaľ čo XML áno.
HTML mapa stránok a SEO
Využívanie HTML mapy stránok má význam pre použiteľnosť a optimalizáciu pre vyhľadávače, pretože umožňujú používateľom rýchly prístup na akúkoľvek podstránku pomocou len niekoľkých kliknutí. To síce bolo relevantnejšie v časoch, kedy na webových lokalitách neboli k dispozícii žiadne prehľadné navigačné lišty, no aj dnes HTML mapy stránok stále slúžia na to, aby podporovali používateľov pri navigácii na lokalite.
HTML mapy stránok môžu byť užitočné aj vzhľadom na SEO. Keďže HTML mapa stránok pozostáva z interných odkazov, prehľadávače vyhľadávacích nástrojov sledujú tieto odkazy, aby sa dostali na všetky podstránky len v niekoľkých krokoch.
HTML mapy stránok nemajú rovnakú váhu v SEO ako XML mapy stránok. Avšak nie sú úplne bez SEO hodnoty. Sú ale čoraz zriedkavejšie a pri malom alebo stredne veľkom webe nie sú veľmi potrebné.
Ako HTML mapa stránok vyzerá?
Prehľadne usporiadanú HTML mapu stránok nájdete napríklad na apple.com či microsoft.com. Tieto HTML mapy stránok obsahujú všetky hlavné kategórie a najdôležitejšie podkategórie. Tak používateľom uľahčujú navigáciu na webstránke.
Využitie HTML mapy stránok
Aj napriek tomu, že HTML mapy stránok možno nie sú až tak potrebné, ako XML, stále existuje niekoľko dôvod, prečo ich pridať alebo ponechať:
- Usporiadanie a organizácia veľkých webových lokalít – mapa stránok HTML funguje podobne ako mapa obchodného domu či nákupného centra, je vhodná pri e-shopoch s niekoľkými oddeleniami či pri rozširovaní portfólia produktov.
- Slúži ako „projektový manažér“ či „architekt“ – HTML mapa stránok môže byť akýmsi architektonickým plánom pre vašu webovú lokalitu. Dohliada na štruktúru a prepojenia medzi stránkami a podstránkami.
- Zvýraznenie účelu vašej webovej lokality – HTML mapa stránok môže slúžiť ako nástroj na definovanie špecifickej hodnoty vášho webu. Túto hodnotu môžete zvýšiť pomocou SEO na identifikáciu najrelevantnejších kľúčových slov, ktoré zahrniete do mapy stránok.
- Urýchlenie práce pre prehľadávače vyhľadávacích nástrojov – HTML mapa stránok pomáha upozorniť na obsah tým, že kladie dôraz na najdôležitejšie stránky vašej webovej lokality. Váš obsah tak môžu presunúť vyššie vo fronte indexového prehľadávania.
- Zvyšuje viditeľnosť vo vyhľadávaní – HTML mapa stránok môže nasmerovať boty vyhľadávačov tak, aby získali celkový obraz o vašej webovej lokalite a zvážili všetky stránky. Môže pomôcť indexovým prehľadávačom pochopiť taxonómiu webovej lokality.
- Zvýšenie počtu návštevníkov – HTML mapa stránok môže nájsť vhodné spojenia, ktoré nasmerujú návštevníkov tam, kam sa na webe chcú dostať. Takto môže HTML mapa stránok reflektovať cestu návštevníka a nasmerovať ich napríklad k nákupu. Táto výhoda HTML máp stránok môže zvýšiť viditeľnosť týchto prepojených stránok pri organickom vyhľadávaní.
- Identifikácia oblastí, v ktorých by sa navigácia na webe mohla zlepšiť – akonáhle sa váš web rozrastie a vytvoríte viac stránok, môžu vzniknúť duplicitné údaje, čo môže byť pre vyhľadávače problematické. Po zmapovaní vášho webu však môžete použiť HTML mapu stránok na nájdenie duplikácie a jej odstránenie.