Táto stránka používa cookies. Cookies sú uložené vo vašom prehliadači a slúžia na rozpoznávanie opakovaných návštev webu, uloženie nastavení a tiež analýzu návštevnosti.
JavaScript je dôležitou súčasťou webovej platformy, pretože poskytuje mnoho funkcií, ktoré menia web na aplikačnú platformu. S využitím JavaScript-u a sprístupnením webových aplikácií založených na tomto jazyku prostredníctvom vyhľadávania Google môžete prispieť k nachádzaniu nových používateľov či k opätovnému zaujatiu už existujúcich používateľov, ktorí hľadajú obsah, ktorý poskytuje vaša webová aplikácia.
Google (Googlebot) spracováva JavaScript vo webových aplikáciách v troch hlavných fázach:
- Crawling (prehľadávanie),
- Rendering (vykresľovanie),
- Indexing (indexovanie).
Vykresľovanie je možnosť vyhľadávačov prehľadávať a pochopiť obsah vašej webovej stránky, ktorý je (často dynamicky) generovaný pomocou jazyka JavaScript. Google je jedným z mála vyhľadávačov, ktoré podporujú vykresľovanie v JavaScript-e. Dôvodom je fakt, že vykresľovanie JavaScript-ového obsahu na stránke je náročná úloha, pretože skript sa musí najprv vykonať a spracovať. To môže prehľadávaču zabrať veľa času a zdrojov.
Navyše sa často ani nevykoná správne na prvý pokus, pretože JavaScript nefunguje ako štandardná/typická stránka HTML. V tomto prípade majú roboty vyhľadávačov problém určiť, čo je vlastne “stránka” a ktoré prvky majú ísť kam, pretože JavaScript pracuje s rôznymi stavmi a dynamicky mení prvky stránky.
Väčšina vyhľadávacích nástrojov nedokáže JavaScript vykresliť vôbec a tie, ktoré áno, majú svoje obmedzenia. V preklade to znamená, že ak sa vaša webová lokalita spolieha na JavaScript pri poháňaní svojho obsahu a navigácii, môže sa stať, že vyhľadávacie nástroje nakoniec uvidia prázdnu obrazovku, na ktorej sa nenachádza nič na prehľadávanie či indexovanie. Pri obsahu a odkazoch poskytovaných prostredníctvom JavaScript-u tak existuje riziko, že ich vyhľadávacie nástroje neuvidia.
Jedným z najväčších problémov, ktoré majú vyhľadávacie nástroje (a aj SEO) s JavaScript-om, je to, že často narúša „pracovný model“ toho, čo je stránka. Sme zvyknutí na to, že obsah spočíva v HTML kóde na webovej stránke, ktorú reprezentuje adresa URL. Tento model je základom toho, ako Google prehľadáva, spracováva a vyhodnocuje obsah. Pri JavaScript-e sa tento „model“ či „paradigma“ narúša, stráca sa spojenie s URL adresami, stránkami a obsahom, pretože prehliadač sa plynule mení na základe interakcie používateľa.
Je preto dôležité, kým vyhľadávacie nástroje nebudú mať spôsob, ako zvládnuť tento nový „svet“, aby odborníci zo sveta SEO pochopili, ako fungujú webové stránky v jazyku JavaScript a dokázali ich „poskladať“ do formátu, ktorý Google dokáže spracovať a porozumieť mu.