Táto stránka používa cookies. Cookies sú uložené vo vašom prehliadači a slúžia na rozpoznávanie opakovaných návštev webu, uloženie nastavení a tiež analýzu návštevnosti.
Štvrtý apríl je vo svete internetu výnimočný deň. Je známy ako Deň 404.
Chybová háška 404 – Page Not Found je stavový kód HTTP, ktorý indikuje, že prehliadač nebol schopný nadviazať komunikáciu so serverom a daná stránka nebola nájdená.
Všetci sme si tým prešli. Prezeráte si internet, nájdete zaujímavý obsah, kliknete na odkaz a zrazu sa vám zobrazí chyba 404.
Toto malé číslo sa stalo jednou z najfrustrujúcejších vecí, ktoré sa pri surfovaní na webe môžu stať. Avšak internet je dôkazom, že aj frustrácia sa dá rýchlo premeniť za smiech a zábavu.
Mnohé webové stránky zmenili svoje 404 stránky na veselé a kreatívne umelecké diela. Či už sú to interaktívne hry, vtipné animácie alebo šikovné hry so slovami, niektoré stránky 404 vás namiesto frustrácie naozaj pobavia. A na zopár z nich sa pozrieme aj v tomto článku.
Čo to je vlastne chybová hláška 404?
404 označuje stavový kód HTTP pre webovú stránku, ktorú nemožno nájsť. V praxi, keď do prehliadača zadáte adresu URL a zobrazí sa vám správa „404 stránka nebola nájdená“, znamená to, že webová stránka, na ktorú sa pokúšate dostať, neexistuje alebo nie je z nejakého dôvodu prístupná
Chybové hlásenie sa zobrazí, keď server nemôže nájsť požadovanú stránku. To môže byť spôsobené rôznymi dôvodmi:
- stránka mohla byť vymazaná,
- stránka bola presunutá na nové miesto,
- stránka jednoducho neexistuje.
Prečítajte si aj o ďalších stavových kódoch! Chybová hláška 404, ale aj oveľa viac pojmov nájdete v našom SEO slovníku.
Čo ste možno nevedeli o chybovej hláške 404
Pôvod 404-ky možno vysledovať do raných čias internetu. Prvé zaznamenané použitie chybovej správy 404 bolo v roku 1992 na webovej stránke CERN-u. Príslušná webová stránka sa pokúšala prepojiť so zdrojom, ktorý už neexistoval, v dôsledku čoho sa zobrazilo chybové hlásenie.
Aký môže byť dopad chybovej hlášky 404?
Vyhľadávače pravidelne weby prechádzajú a kontrolujú webové stránky. Pokiaľ sa na vašom webe nachádza veľa stránok s touto chybovou hláškou, tak prehľadávače toto automaticky vyhodnotia negatívne. Signalizuje to, že sa napríklad o web nikto nestará. A toto sa môže negatívne prejaviť v hodnotení webu. Tým pádom vyhľadávače znižujú vašu pozíciu v SERPe (prirodzené vyhľadávanie) alebo kontrolujú váš web menej často, čo je tiež negatívne (predlžuje sa doba indexácie alebo zaznamenávanie aktualizácie).
A nefunkčné stránky v neposlednom rade spôsobujú, že klesá dôvera zákazníkov (návštevníkov).
Ako opraviť error 404?
Chybové hlášky 404 je dôležité opraviť. Existuje na to viacero spôsobov či už vo forme platených alebo neplatených nástrojov. Výbornými nástrojmi sú Marketing MIner, Collabim alebo Screaming Frog. Ďalším pomocníkom je samozrejme Google Search Console. Históriu chybových hlášok nájdete aj Google Analytics, no v GA je to trošku ťažšie dohľadateľné. Odporúčame vám mať tieto stránky pod kontrolou, aby ste nestrácali návštevníkov webu.
Od frustrácie k úsmevu
Chybové hlásenie 404 je dnes bezpochyby kultúrnym fenoménom internetu. Mnoho spoločností si vytvára jedinečné, zábavné a kreatívne varianty týchto stránok, ktoré používateľa privedú od sklamania z nenájdenej stránky k dobrej nálade.
Tu je niekoľko príkladov spoločností, ktoré poňali chybu 404 naozaj kreatívne:
PIXAR
Kto by nemal rád filmy od Pixaru? Kreativitu využívajú aj pri stránke 404. Pixar dokonale vybral postavičku Smútok so svojho filmu V hlave. A k tomu trefne uvádza, že stránka, ktorú používateľ hľadá, mohla byť presunutá do dlhodobej pamäte.
SPOTIFY
Hudobný streamovací gigant Spotify baví používateľov slovnou hračkou. Inšpirovaný albumom Kanye West-a „808s & Heartbreak“ a animáciou platne stránka najprv pobaví a potom používateľa nasmeruje späť na stránku, z ktorej prišiel.
IKEA
404 Ikea stránka je podobne minimalistická, ako celý koncept spoločnosti. Avšak darí sa jej začleniť nenápadný, no kreatívny branding v podobe vlastných produktov vyskladaných do čísla 404.
HEADSPACE
Ďalší príklad webovej lokality, ktorá šikovne začleňuje posolstvo svojej značky do stránky 404. Aplikácia na vedené meditácie Headspace sa snaží upokojiť používateľov a povzbudzuje ich, aby sa zhlboka nadýchli a potom sa vrátili na hlavnú stránku.
LEGO
Naraziť na nefunkčnú stránku na webe LEGO nie je našťastie ani zďaleka tak bolestivé, ako šliapnuť na niektorú z jeho figúrok či kociek. Spoločnosť využíva svoje obľúbené postavičky na zábavnú ilustráciu chybnej stránky.
9gag
Web venovaný zdieľaniu zábavných memečiek rozhodne nezaostáva ani pri 404 stránke. Zábavné GIF, ktoré sa z času na čas mení vás pobaví rovnako, ako všetky ostatné memečká na stránke.
BITLY
Ak zadáte nesprávny odkaz, dostanete sa na stránku 404 Bitly. Keďže je to stránka na skracovanie URL adries, dalo by sa očakávať, že sa to stáva pomerne často. Preto stránka ide priamo k veci a vysvetľuje, čo sa mohlo pokaziť.
EMBRACE
Embrace poskytuje poistenie pre domácich miláčikov a šikovne využila jednu z najčastejšie využívaných výhovoriek všetkých školákov. Po novom psy už nejedia domáce úlohy, ale webové stránky.
Pre viac inšpirácií o 404kách na slovenskom internete pozrite tento starší článok od Websupportu.
Naraziť na stránku 404 môže byť nepríjemné, najmä ak sa snažíte nájsť to, čo potrebujete. Avšak niektoré kreatívne stránky 404 sú pripomienkou, že nie je treba brať všetko príliš vážne. Takže najbližšie, ak narazíte na stránku, ktorá neexistuje, nenechajte sa odradiť. Možno budete príjemne prekvapení kreatívnym a zábavným obsahom, ktorý na vás na nej čaká. 🙂 Ak by ste si chceli nechať poradiť a vytvoriť si zábavné 404 stránky, tak nás neváhajte kontaktovať. Stránku vám vytvoríme a implementujeme do systému.