Táto stránka používa cookies. Cookies sú uložené vo vašom prehliadači a slúžia na rozpoznávanie opakovaných návštev webu, uloženie nastavení a tiež analýzu návštevnosti.
S pojmom webstránka ste sa už určite stretli. Viete však, čo je webová lokalita? V oboch prípadoch ide o súbor webových stránok a multimediálneho obsahu, ktoré zdieľajú rovnakú doménu. V angličtine sa tento pojem označuje ako „website“, prípadne „site“.
Webová lokalita je súborom vzájomne prepojených stránok na internete, ktoré sú zoskupené pod jedným názvom domény alebo online adresou. Všetky verejne prístupné webové lokality spoločne vytvárajú World Wide Web.
Webové stránky webovej lokality sú navzájom prepojené hypertextovými odkazmi a hypertextom a zdieľajú spoločné rozhranie a dizajn. Webová lokalita môže obsahovať aj niektoré ďalšie dokumenty a súbory, ako sú obrázky, videá či iné digitálne aktíva.
Napríklad, stránka, ktorú si práve prezeráte, je webová stránka. Je to jedna z niekoľkých stránok na našej webovej lokalite weblauncher.sk.
Ako webová lokalita/webstránka funguje?
Webová lokalita je vytvorená s použitím kódovacích alebo programovacích jazykov. Najbežnejšie programovacie jazyky sú HTML (HyperText Markup Language), CSS (Cascading Style Sheets), PHP (Hypertext Preprocessor), atď.
Poznámka programátora: Vieme, že HTML nie je ten pravý programovací jazyk. ????
Mnoho webových lokalít je však v súčasnosti vytvorených pomocou softvéru CMS, ako je WordPress či Joomla alebo tvorcami webstránok, ako sú Wix alebo Jimdo. Tieto platformy využívajú kódovací jazyk, no na ich používanie ho nemusíte poznať. Poskytujú user-friendly rozhranie a umožňujú vytváranie webových lokalít pre každého.
Kľúčovými prvkami webovej lokality sú webhosting a názov domény. Sú to dve najdôležitejšie veci, ktoré potrebujete na vytvorenie webovej lokality.
Názov domény je názov vašej webovej lokality, respektíve webstránky. Ak chcete získať jedinečnú webovú adresu, musíte si zaregistrovať názov svojej webovej lokality u spoločnosti na registráciu domény. Niektoré z populárnych spoločností, ktoré poskytujú domény sú Namecheap, Domain.com, Websupport atď.
Každá webová lokalita na internete má webovú adresu. Keď do webového prehliadača zadáte webovú adresu, prehliadač začne hľadať umiestnenie požadovanej lokality a zobrazí vám informácie. Tu prichádza webhosting. Ide o miesto, kde sú uložené súbory a obsah vašej webovej lokality. Zjednodušene povedané, ide o miesto na serveri rezervované pre vašu webovú lokalitu. Niektoré z populárnych webhostingových spoločností sú Bluehost, DreamHost, Kinsta, Cloudways atď.
Keď zadáte webovú adresu do webového prehliadača, ten začne hľadať konkrétnu webovú lokalitu na serveri, kde sa nachádza. Potom webový prehliadač načíta súbory webovej lokality a kód HTML z tohto servera a naformátuje ich a zobrazí webovú lokalitu v okne prehliadača.
Zaujímavosť: Vedeli ste, že podľa aktuálnych štatistík sa na celosvetovej sieti World Wide Web nachádza viac než 1,9 miliardy webových lokalít? Aktuálne internetové štatistiky môžete sledovať na internetlivestats.com.
Komponenty webovej lokality
Okrem spomínaných dôležitých prvkov – domény a webhostingu, existuje niekoľko ďalších komponentov webovej lokality:
Domovská stránka – je tiež jedným z kľúčových komponentom webovej lokality. Je to prvá webová stránka, ktorá sa zobrazí, keď používateľ navštívi vašu webovú lokalitu.
Dizajn – ide o konečný a celkový vzhľad webovej lokality, ktorý je výsledkom správneho používania a integračných prvkov, ako sú navigačné ponuky, grafika, rozloženie atď.
Obsah – každá webová stránka nachádzajúca sa na webovej lokalite spolu tvorí obsah webovej lokality. Dobrý obsah na webových stránkach robí celú webovú lokalitu efektívnejšou a atraktívnejšou.
Navigačná štruktúra – Navigačná štruktúra webovej lokality je poradie webových stránok, súbor toho, čo na čo odkazuje. Zvyčajne ide aspoň o jedno navigačné menu.
Statické a dynamické webové lokality
Webové lokality možno rozdeliť do dvoch širokých kategórií – statické a dynamické webové lokality. Aký je medzi nimi rozdiel?
Zásadný rozdiel medzi statickou a dynamickou webovou lokalitou je v obsahu a jeho možnosti zmeny.
Statické webové lokality sú nemenné a zobrazujú stále a statické informácie. Ide o vopred zostavené súbory zdrojového kódu vytvorené pomocou jednoduchých jazykov, ako sú HTML, CSS alebo JavaScript. Na statických webových lokalitách nedochádza k žiadnemu spracovaniu obsahu na serveri, neexistuje žiadna interakcia s databázami, a tak sú rýchlejšie a menej nákladné.
Dynamické webové lokality sú spracovávané serverom a umožňujú zmeny. Sú vytvárané „za behu“ podľa požiadaviek používateľa. Na tento typ stránok sa využívajú jazyky PHP, Node.js či ASP.NET. Dynamické webové lokality sú pomalšie než statické, no umožňujú interakciu s databázami a aktualizáciu.
Dynamické webové lokality sa využívajú častejšie, pretože zmeny a aktualizácie sa dajú vykonať jednoducho v porovnaní so statickými (vyžaduje sa zmena na každej webovej stránke) a zmena sa prejaví naraz na všetkých webových stránkach.
Samozrejme, proces tvorby webstránky stojí na veľmi veľa pilieroch a krokoch spočívajúce v zadaní až po odovzdanie webu.